- Pierwszą bibliotekę zacząłem kolekcjonować, kiedy miałem trzy lata, może nawet wcześniej - wspominał w Dwójce prof. Mieczysław Porębski. – Książką, do której przywiązywałem wielką wagę, była opowieść Konopnickiej o krasnoludkach. Była dla mnie ważna, ponieważ uważałem się za jej bohatera: przebierałem się za Koszałka-Opałka i bardzo mi ten kostium odpowiadał.
Ten wybitny historyk sztuki swoją już "dorosłą", legendarną nie tylko dla znawców, kolekcję książek przekazał krakowskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie zaaranżowano gabinet profesora na wzór autentycznego, z jego mieszkania. Oprócz książek znajdują się tu również obrazy, między innymi malarzy z Grupy Krakowskiej, w większości przyjaciół profesora: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Na otwarciu biblioteki w MOCAK-u spotkali się uczniowie i przyjaciele profesora, a opowieść o losach tej i innych słynnych bibliotek rozpoczął syn profesora Jerzy Porębski.
W audycji rozmawialiśmy także o książkach do słuchania. Naszym gościem była Agnieszka Łasek z wydawnictwa Czarne. - Wydaliśmy książkę czytaną Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć" o ludobójstwie w Rwandzie. Temat trudny. Pozornie nienadający się na audiobooka. My nie robimy audiobooków po to, żeby zastąpić książkę, żeby ją wymienić. Uważamy, że audiobooki to jest inna forma przeżywania lektury, że są dla ludzi zapracowanych, dla kierowców, którzy stoją w korkach. Nie proponujemy odbiorcom "taniej rozrywki", tylko proponujemy im nasze książki, z których jesteśmy dumni - mówiła rozmówczyni Katarzyny Nowak.
Mogliśmy usłyszeć fragmenty książki Tochmana w interpretacji Danuty Stenki i Andrzeja Chyry. Ta "trudna" książka ze względu na tematykę, którą porusza, raczej nie będzie wakacyjną lekturą dla całej rodziny. W tej roli doskonale może się jednak sprawdzić "Zrób sobie raj" Mariusza Szczygła, czytana przez samego autora. Fragment również w naszej audycji.
Wydawnictwo Czarne planuje do tej autorskiej serii dodać we wrześniu "Cafe Muzeum" Roberta Małkowicza, a w styczniu "Białą gorączkę" Jacka Hugo-Badera - w interpretacji autorów.
Program prowadziła Katarzyna Nowak.