Drugie życie klasztornych instrumentów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 17:00
"W służbie sacrum" – to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jej ideą jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu.
Audio
Drugie życie klasztornych instrumentów

Na wystawie znalazły się instrumenty kapeli klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli kościoła św. Marii Magdaleny. Odwiedzający mogli dowiedzieć się, że muzyka tamtego okresu wiązała się nie tylko z liturgią: – Oczywiście kapele muzyczne były integralną częścią klasztorów – mówi dr Remigiusz Pośpiech z zespołu redakcyjnego "Jasnogórskich Muzykaliów". - Jednak jak wiadomo zwłaszcza po potopie szwedzkim Jasna Góra stała celem częstych pielgrzymek. Przybywali tam królowie czy biskupi. Muzyka była istotnym elementem takich odwiedzin - wyjaśniał.

Także charakter samych instrumentów mówił wiele o stosunkach dyplomatycznych w tamtym okresie: - Mimo że kapele nie były duże, to instrumentarium jakim dysponowały co jakiś czas się zmieniało. Podczas badań znaleźliśmy skrzypce i altówki z Drezna, czy Wiednia, co może dowodzić, że Polska w tamtym czasie utrzymywała dobre stosunki z innymi krajami europejskimi – dodawał rozmówca Beaty Stylińskiej.

Patronat  medialny nad wystawą "W służbie sacrum" objął Program Drugi Polskiego Radia. Więcej na temat ekspozycji w Muzeum Narodowym w Poznaniu dowiesz się słuchając audycji.