Wspomnienia Zofii Posmysz w rocznicę 90. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 17:40
– Andrzej Munk zobaczył w "Pasażerce" temat filmowy. Napisałam nowelę, a potem razem z Munkiem napisaliśmy scenariusz – dzieje słynnego słuchowiska o komendantce obozu koncentracyjnego wspominała w "Notatniku Dwójki" Zofia Posmysz.
Audio
  • O artystycznym dorobku z Zofią Posmysz rozmawiała Bożena Markowska (Notatnik Dwójki)
Zofia Posmysz
Zofia PosmyszFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jej głośne słuchowisko radiowe "Pasażerka z kabiny 45", poświęcone przeżyciom z obozu koncentracyjnego, zostało przełożone na język filmu, a nawet opery. – Temat obozu w Auschwitz, jako fabuły opery wydawał się mi całkowicie niemożliwy. Jednak po premierze wiedziałam, że ta muzyka jest adekwatna do tematu – mówiła w Dwójce Zofia Posmysz.

– U wielu autorów bohaterowie przedstawiają jakąś ich cząstkę. Jednak "Pasażerka" są to splecione losy moje i mojej najlepszej przyjaciółki oświęcimskiej, a jeżeli chodzi o akcję, która się dzieje na terenie obozu, to są to często wydarzenia opowiedziane mi przez koleżanki – opowiadała na antenie Dwójki Zofia Posmysz.

W audycji wykorzystano fragmenty słuchowiska zrealizowanego w r. 1959 z udziałem Aleksandry Ślaskiej i Jana Świderskiego, a wyreżyserowanego przez  Jerzego Rakowieckiego, a także fragmenty muzyki z opery Mieczysława Weinberga. Oddzielną  wartość audycji stanowi opowieść samej autorki " Pasażerki". Pani Zofia Posmysz jest znakomitą narratorką i przede wszystkim niezwykłym człowiekiem.

Audycję przygotowała Bożena Markowska.

Zobacz więcej na temat: Auschwitz
Czytaj także

Pierwsza ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 06:05
Podczas apelu esesmani przez całą noc chodzili między szeregami więźniów, bijąc ich i kopiąc. Po raz pierwszy wymierzono również publiczną karę chłosty.
rozwiń zwiń