Talent Chopina objawił się na drugim piętrze Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 22:30
- W wielu publikacjach napisano, że to właśnie ów Pałac był pierwszym warszawskim domem Chopinów. Nie jest to prawdą - Piotr Mysłakowski opowiadał w Dwójce o swojej książce "Warszawa Chopinów”.
Audio
  • Piotr Mysłakowski o książce "Warszawa Chopinów"
Polski: Pokój w mieszkaniu Chopinów przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Akwarela Antoniego Kolberga (1832). Zaginęła ze zbiorami Laury Ciechomskiej w Warszawie w roku 1939
Polski: Pokój w mieszkaniu Chopinów przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Akwarela Antoniego Kolberga (1832). Zaginęła ze zbiorami Laury Ciechomskiej w Warszawie w roku 1939Foto: Wikipedia/domena publiczna

 – W rzeczywistości rodzina Chopina przeniosła się do Pałacu Saskiego z wynajmowanej na Krakowskim Przedmieściu kamienicy, w której mieszkała przez cały rok 1811. ... ale to w Pałacu mały Fryderyk po raz pierwszy zademonstrował niezwykłe zdolności muzyczne – wyjaśniał gość "Notanika Dwójki".

Piotr Mysłakowski zdradził, że udało mu się odkryć, między innymi, mieszkanie Józefa Elsnera, późniejszego nauczyciela Chopina. – Mieszkał w konserwatorium, które znajdowało się przy małej uliczce Mariensztat, schodzącej w dół od Placu Zamkowego. Chopin nie uczęszczał do tej szkoły, bo  uczono tam gry na instrumentach i śpiewu, a nie kompozycji – opowiada genealog.

Czym charakteryzuje się wydana właśnie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina książka "Warszawa Chopinów”? – To po prostu złożona z ilustracji i opisów, mapa, którą, kunsztownie i precyzyjnie, sporządził Korpus Inżynierów Wojska Polskiego – wyjawia Piotr Mysłakowski. – Są na niej nawet numery hipoteczne mieszkań (w tamtych czasach domy nie były numerowane) - dodaje. Gość "Notatnika Dwójki” wyjaśnia też, że po wojnie niektóre z dawnych ulic przestały istnieć, a wiele budynków przesunięto. Na starą mapę nałożono, przezroczystą, nową, która przedstawia obecny wygląd i położenie opisanych miejsc. – Wiedzę o konkretnych miejscach zdobywaliśmy dzięki numerom hipotecznym i księgom hipotecznym, w których zawarta jest cała historia poszczególnych budynków. Niemałą pomocą były również taryfy, czyli co pewien czas publikowane spisy właścicieli nieruchomości – opowiada Piotr Mysłakowski.

Więcej na temat publikacji w nagraniu rozmowy Anny Skulskiej

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Czytaj także

Chopin bez fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 20:06
Dyrygent teatru słowa, reżyser orkiestr na całym świecie oraz aktorka znana z widzenia muzyki i słyszenia teatru – współpracują przy bezprecedensowym koncercie/spektaklu…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zagadkowy", urodzinowy bal!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 11:00
Posiadał nieprzeciętny talent literacki, malarski i aktorski. Przyłapany na rysowaniu karykatury swojego nauczyciela otrzymał od niego… najwyższe wyrazy uznania. Prasa warszawska nazywała go cudownym dzieckiem, ale także drugim Mozartem
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe twarze Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 11:11
Choć Rok Chopinowski już dawno za nami, to ciągle nie brakuje przedsięwzięć inspirowanych i związanych z twórczością geniusza z Żelazowej Woli. O kilku ciekawych opowiadaliśmy w piątkowym "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Huczne urodziny Chopina w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 15:27
1 marca 2013 roku mijają 203 lata od narodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji zapraszamy na transmisje koncertów z muzyką genialnego kompozytora, a także na specjalną audycję poświęconą jego związkom z Warszawą.
rozwiń zwiń