Lutosławski Youth Orchestra. "Wspólne granie jest wspaniałe"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 17:30
- Zaczyna się od poznania i uwolnienia umysłu. Wszystko jedno, czy to jest Mozart, czy Lutosławski - powiedział radiowej Dwójce dyrygent Paweł Kos-Nowicki z Lutosławski Youth Orchestra.
Audio
  • Paweł Kosnowicki i Jan Regulski o Lutosławski Youth Orchestra. (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Lutosławski Youth Orchestra.  Wspólne granie jest wspaniałe
Foto: Glow Images/East News

Kosnowicki prowadzi m.in. zespół Lutosławski Youth Orchestra, który powstał z okazji Roku Lutosławskiego. Jego celem jest zapewnienie młodym ludziom z niewielkich miejscowości szans na rozwój zawodowy i możliwość nauki od czołowych muzyków jednej z najlepszych orkiestr świata - Philharmonia Orchestra.

Zdaniem Kos-Nowickiego najważniejsze w projekcie było stworzenie ogólnopolskiej orkiestry dla uczniów szkół muzycznych II stopnia. By od najlepszych muzyków na świecie uczyli się profesjonalizmu, współpracy i kreatywności. - Bardzo mocno chcieliśmy zadbać o otwarcie umysłów, by zaszczepić umiejętności i pokazać jak wspaniałe jest muzykowanie, gdy robi się to z pełnym zaangażowaniem i rozumieniem tego, czym tak naprawdę jest muzyka – powiedział Kos-Nowicki.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Warsztaty z dziećmi w ośrodku pod Sulejowem prowadził między innymi skrzypek Jan Regulski. Były interdyscyplinarne, m. in. z improwizacji i kręcenia filmów. - Zależało nam, żeby stworzyć zespół, żeby to była drużyna. Musieli się poznać i otworzyć. Chcieliśmy ich wyrwać ze szkolnego podejścia do muzyki.  Dzieci uczyły się słuchania siebie i reagowania na swoje ruchy. To potem przekłada się na pracę w orkiestrze - powiedział Regulski.

Artysta przypomniał, że granie powinno być radością, a muzyk to jeden z najfajniejszych zawodów na świecie. - Za swoje hobby dostajemy pieniądze. Wiele osób o tym zapomina - powiedział. W całym przedsięwzięciu nie jest jednak najważniejsze, czy młodzi ludzie będą w przyszłości zawodowymi muzykami - ważne, by otworzyć ich na piękno. - Bycie muzykiem amatorem też jest piękne - podkreślił.

Michał Żurawski gra na oboju. Pochodzi z Lublina. - Zgłosiłem się, bo chciałem przeżyć przygodę i poznać ludzi - powiedział. Przyznał, że dużo pracował, a momentami było ciężko, ale miał też świetnych nauczycieli z Londynu. - Nauczyłem się współpracować z moimi kolegami w orkiestrze - powiedział. Zadowolona z warsztatów jest też Dominika Kaczmrczyk z Radomia. - Nauczyliśmy się rozumieć i wspólnie grać. Jesteśmy świetnie zgraną grupą - przyznała.

Organizatorem projektu jest Nowe Stowarzyszenie Jeunesses Musicales Poland. Patronuje mu Program 2 Polskiego Radia.

Z Pawłem Kos-Nowickim oraz Janem Regulskim rozmawiał Tomasz Obertyn.

tj

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Witold Lutosławski
Czytaj także

Lutofuzje, czyli Lutosławski w wersji alternatywnej i tanecznej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:00
- Za punkt wyjścia wzięliśmy sobie formę III Symfonii, która ma wszystkie charakterystyczne elementy dla muzyki Lutosławskiego, a które postanowiliśmy wykorzystać do pewnego rodzaju przetworzeń - mówił w Dwójce Jerzy Rogiewicz zaangażowany w projekt Lutofuzje "V/Told Radical Dance Experience".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski, Górecki i Penderecki razem!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 23:00
Kwartety smyczkowe mistrzów polskiej muzyki współczesnej w interpretacjach Apollona Musagete, jednego z najpopularniejszych na świecie polskich zespołów kameralnych będą do zdobycia w Dwójkowym konkursie "Płyta na Lato".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Lutosławskiego jest dynamiczna, żywa, barwna, ale trzeba się jej "nauczyć"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 10:15
- Trzeba poznać główne idee muzyki Lutosławskiego, główne założenia techniki kompozytorskiej, żeby po prostu tę muzykę zrozumieć. To jest tak jak z nauką języka obcego - mówił w "Klubie Trójki" prof. Zbigniew Skowron, muzykolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławskiego Słowa Tkane i jedyny Kwartet

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:00
W kolejnej audycji z cyklu "Droga do piękna - przewodnik po twórczości Witolda Lutosławskiego wg Andrzeja Chłopeckiego" rozmawialiśmy o dwóch dziełach z połowy lat 60., kluczowych dla myślenia kompozytora o muzycznej formie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski Youth Orchestra rusza w trasę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 11:42
Zespół, złożony z młodych muzyków, rozpocznie w lipcu podróż po wschodniej Polsce.
rozwiń zwiń