Cezary Kosiński w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 09:26
Rozmowa z cenionym, wielokrotnie nagradzanym aktorem teatralnym (znaczące role u takich reżyserów jak Grzegorz Jarzyna oraz Piotr Cieplak) i filmowym. Audycja z cyklu "W Dwójce raźniej".
Audio

Czy debiut Cezarego Kosińskiego to faktycznie rola Sydneya Price'a w "Bziku tropikalnym" Grzegorza Jarzyny wg Stanisława Ignacego Witkiewicza? Aktor zagrał w tym głośnym spektaklu wystawionym w 1997 r. w Teatrze Rozmaitości, a przedstawienie określa się dziś mianem punktu zwrotnego w sposobie myślenia o teatrze w Polsce. Jednak wcześniej aktor współpracował z Andrzejem Domalikiem, Jerzym Gruzą i Piotrem Cieślakiem. Rola w "Bziku" przyniosła Kosińskiemu nagrodę na Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka polska" w Opolu. 

"Bzik
"Bzik tropikalny", reż. Grzegorz Horst (Grzegorz Jarzyna), Teatr Rozmaitości, Warszawa, premiera: 18 stycznia 1997. Fot. Stefan Okołowicz/trwarszawa.pl

 

Wkrótce potem Grzegorz Jarzyna zaprosił Cezarego Kosińskiego do Krakowa, gdzie w Starym Teatrze aktor wcielił się w postać Cyryla w "Iwonie, księżniczce Burgudna" Witolda Gombrowicza. Równolegle Kosiński grał u Piotra Cieplaka w "Historii o miłosiernej czyli testamencie psa" oraz w "Skórze węża", by w 1999 r. zagrać w "Hamlecie" Krzysztofa Warlikowskiego. Rok ten to również data premiery kolejnego istotnego spektaklu Grzegorza Jarzyny. Swoje spotkanie z Fredrą reżyser zatytułował "Magnetyzm serca", a Cezary Kosiński zagrał tu postać Albina. W 2000 r. wyróżniono go za tę rolę na 40. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz nagrodzono na 25. Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka polska" w Opolu.

"Magnetyzm
"Magnetyzm serca",reż. Sylwia Torsh (Grzegorz Jarzyna), Teatr Rozmaitości, Warszawa, premiera: 1999. 03. 14. Fot. Weronika Szmuc/trwarszawa.pl

 

Kolejną nagrodę teatralną przyniosła aktorowi praca w Teatrze Telewizji, w którym w owym czasie grywał sporo. Michał Kwieciński powierzył mu w 1997 r. rolę w "Krawcu" Sławomira Mrożka i za nią aktor otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Rok później  spotkał się w Teatrze Telewizji z Arturem Urbańskim w "Gwieździe sezonu" Johna Patricka, a w 1999 r. - z Andrzejem Wajdą w spektaklu "Bigda idzie!" Juliusza Kadena-Bandrowskiego.

Jednak znów najistotniejsza propozycja przychodzi w 2000 r. ze strony Grzegorza Jarzyny: rola Księcia Myszkina w spektaklu wg "Idioty" Fiodora Dostojewskiego. Czy rola ta była dobrze skonstruowana - próbowaliśmy zastanowić się nad tym podczas audycji "W Dwójce raźniej".

Obok Teatru Rozmaitości, który w 2003 r. zyskał nowe miano TR Warszawa, oglądać można było Kosińskiego również w Teatrze Powszechnym. Grając u Piotra Cieplaka i Aleksandry Koniecznej nie przerywał współpracy z Grzegorzem Jarzyną. Wystąpił m.in. w reżyserowanym przez niego w 2005 r. widowisku "2007: Macbeth" wg Williama Szekspira, a rok później w "Giovannim" wg Mozarta i Moliera. Piotr Cieplak wystawił w  Teatrze Polonia "Wątpliwość" Johna Patricka Shanleya z Cezarym Kosińskim i Krystyną Jandą w rolach głównych.

W audycji usłyszeliśmy również wypowiedzi o współpracy z Cezarym Kosińskim - Rafała Maćkowiaka, Jacka Poniedziałka i Jacka Borcucha.

"2007:
"2007: MACBETH", reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa, premiera: 2005.05.19. Fot. Stefan Okołowicz/trwarszawa.pl

 

Role filmowe Cezarego Kosińskiego zdają się mieć inną rangę, aczkolwiek nie sposób nie zauważyć kilku ważnych spotkań na planie: z Andrzejem Wajdą w "Panu Tadeuszu", z Romanem Polańskim w "Pianiście", z Kazimierzem Kutzem w "Sławie i chwale". Drugoplanowa rola Tadeusza w jednym z najważniejszych polskich filmów ostatniego dwudziestolecia, w "Długu" Krzysztofa Krauzego z 1999 r., była prawdziwym popisem aktorskim Cezarego Kosińskiego.

Co polskie kino ma dziś do zaproponowania naszemu gościowi? Także o tym rozmawiała z nim Magdalena Juszczyk.

Czytaj także

Wszystko, co kocha Jacek Borcuch

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 12:00
Gościem Tomasza Żądy w "Prywatnej kolekcji" był reżyser filmu "Wszystko, co kocham".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Grabowski - mistrz teatralnej anegdoty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 10:00
50 lat temu zmarł Władysław Grabowski. Znakomity aktor drugiego planu, gawędziarz, legenda polskiego teatru i przedwojennej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Stuhr nie wróci już na deski teatru?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 17:04
- Sztuka "32 omdlenia" w stołecznym Teatrze Polonia to mój ostatni spektakl - oświadczył aktor Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń