Grafiki pełne namiętności, czyli Rubens w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 18:27
81 grafik Petera Paula Rubensa można podziwiać w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach w Zakopanem. Dlaczego warto tam wstąpić? O tym w audycji "Wybieram Dwójkę".
Audio
  • Rubens na Krupówkach (Wybieram Dwójkę)
  • Zapowiedź poznańskiego festiwalu Transatlantyk (Wybieram Dwójkę)
  • Bartosz Żurawiecki o filmie "Frank" (Wybieram Dwójkę)
Autoportret z Isabelą Brant (1609-10) Petera Paula Rubensa
"Autoportret z Isabelą Brant (1609-10)" Petera Paula RubensaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Galeria w Zakopanem przeszła gruntowny remont, by przyjąć prace z Siegen.

- W zmodernizowanej galerii musieliśmy stworzyć odpowiednie warunki, gdyż są to XVII-wieczne papiery, co też jest wielkim urokiem, bo nie są to, tak jak panuje ostatnio moda, kopie grafik - tłumaczyła Anna Zadziorko, dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

Dyrektorka MGS w Zakopanem podkreśliła, że Rubens był niezwykle przedsiębiorczym człowiekiem jak na swoje czasy. - Założył warsztat, zatrudnił najlepszych grafików, którzy pracowali pod jego kierunkiem według jego wskazówek, wzorów i projektów. Tworzyli często grafiki na podstawie jego obrazów lub rysunków - wyjaśniła Zadziorko. - Udało nam się dopiąć wystawę dzięki uprzejmości miasta Siegen, z którym Zakopane jest zaprzyjaźnione, a w którym Rubens się urodził - zaznaczyła gość Dwójki.

Zadziorko dodała, że jest to aranżacja bardzo przestrzenna, pozwalająca z pracą zostać sam na sam, która wciąga również w świat psychiczny Rubensa. - Upada bariera sztuki dawnej. Wyłuskiwana i podkreślana jest treść, co czyni tę wystawę wyjątkową - podkreśliła.

Profesor Ursula Blanchebarbe z muzeum sztuki w Siegen wyjaśniła natomiast, jakie miejsce w twórczości Rubensa zajmowała grafika.

- To jest tylko niewielki procent w jego twórczości. Największy zajmuje malarstwo, natomiast grafiki stanowią inny, nowy jak na ówczesne czasy, sposób reklamowania się i rozprzestrzeniania swojej twórczości - mówiła rozmówczyni Dwójki. - Wielkie obrazy pomogły mu zdobyć bogactwo, zbudować dom i sławę, natomiast grafiki stanowiły dla niego pewną namiętność - tłumaczyła Blanchebarbe.

Blanchebarbe dodała, że grafiki były dla Rubensa okazją do przedstawienia siebie w inny sposób i często stanowiły reprodukcję wielkoformatowych obrazów, które mógł powielać.

Wystawę grafik P.P. Rubensa można oglądać w Zakopanem w godzinach 11-19 do 31 sierpnia.

Ponadto w audycji "Wybieram Dwójkę" Bartosz Żurawiecki zrecenzował film Leonarda Abrahamsona "Frank" z Michaelem Fassbenderem w roli głównej, a także - w rozmowie z Janem A.P. Kaczmarkiem - zapowiedzieliśmy poznański festiwal Transatlantyk.

Audycję przygotował Adam Suprynowicz.

mr/mc

Czytaj także

Rubens. Genialny malarz, który wiedział, jak sprzedawać swoje obrazy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 05:40
- Mój talent jest tak ukształtowany, że żadne przedsięwzięcie, chociażby nie wiem jak wielkie było i choćby jego przedmiot był nie wiem jak złożony, nigdy nie zdoła przekroczyć mej wiary we własne siły – mawiał Rubens.
rozwiń zwiń