"Magik", kryminał z antykomunistycznym przesłaniem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 07:24
Magdalena Parys mówiła w "Wybieram Dwójkę”, że choć jest najnowsza książka jest literacką fikcją, to mocno dotyka dwóch faktów ze współczesnej historii.
Audio
  • Magdalena Parys opowiada o swoim kryminale "Magik" (Wybieram Dwójkę)
W nowej książce zatytułowanej Magik Magdalena Parys odkrywa mało znane wątki z najnowszej historii Niemiec. (na zdjęciu fragment okładki)
W nowej książce zatytułowanej "Magik" Magdalena Parys odkrywa mało znane wątki z najnowszej historii Niemiec. (na zdjęciu fragment okładki)Foto: materiały prasowe wydawnictwa Świat Książki

Pierwszy dotyczy tego, że w czasach Żelaznej Kurtyny około 4,5 tys. osób z bloku wschodniego próbowało uciec na Zachód przez bułgarskie granice i ok. 100 z nich straciło życie.

Drugi, że w 2010 roku w niemieckim urzędzie do spraw materiałów Stasi skasowano blisko 6 km akt, czyli 20 mln stron – co nie spotkało się ze zbytnią krytyką opinii publicznej.

"Magik" jest więc pewną formą przypomnienia o tych wydarzeniach, potrzebą refleksji.

- Kompletnie nie chcę pisać o tym, że ktoś, gdzieś, kogoś zabił, ktoś kogoś goni, ktoś kogoś łapie. Staram się przemycić w historiach, w których jest tyle okrucieństwa, coś ku pamięci, żebyśmy nie zapomnieli, czym była komuna, i ile krzywd nam wyrządziła – mówiła Magdalena Parys, pisarka, która na stałe mieszka w Berlinie.
***
Rozmawiała:
Katarzyna Nowak

Gość: Magdalena Parys (pisarka)
Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 16.20
materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

pp/bch

Czytaj także

75 lat temu powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 05:35
– Towarzysze! Obecny kongres zjednoczeniowy to wielkie i radosne przeżycie dla każdego człowieka pracy w naszym kraju – mówił 15 grudnia 1948 prezydent Bolesław Bierut. – Na tę chwilę, wielką i radosną długo czekała cała polska klasa robotnicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ronald Reagan: "Zburz pan ten mur, panie Gorbaczow!"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 05:45
12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat temu runął mur berliński

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 06:00
Wydarzenie otworzyło drogę do zjednoczenia Niemiec i było kolejnym etapem upadku komunizmu w środkowo-wschodniej Europie. Konstrukcja przez lata symbolizowała podział Europy i świata na dwa wrogie systemy.
rozwiń zwiń