Za swoją działalność został uhonorowany najważniejszymi polskimi orderami państwowymi, w tym w roku 2001 Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a także zagranicznymi: Krzyżem Honorowym I Klasy w dziedzinie Nauki i Sztuki Prezydenta Republiki Austrii (1991), Komandorią Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (1999), Krzyżem Oficerskim Zakonu Kawalerów Maltańskich.
W roku 2007 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2002 roku przyznano mu doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - jego macierzystej uczelni.
Jak przekazał były zastępca dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej Krzysztof Kur, Stefan Sutkowski, muzykolog i działacz muzyczny, miał wpływ na kształt polskiego życia muzycznego ostatnich 60 lat.
"W 1957 roku stworzył zespół instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Na jego bazie w 1961 roku założył Warszawską Operę Kameralną, której dyrektorem był nieprzerwanie do 2012 roku" - przypomniał.
- Wiedział, że muzyka powinna przede wszystkim docierać do ludzi i ten aspekt był dla niego najważniejszy - powiedział o Sutkowskim krytyk muzyczny Jan Popis. Podkreślił, że była to wielka postać polskiej muzyki w każdym wymiarze.
Założona przez zmarłego Warszawska Opera Kameralna wychowała również całe pokolenie artystów. Wśród tych, którzy odnoszą sukces na scenach całego świata, Jan Popis wymienił Olgę Pasiecznik, Martę Boberską, Dorotę Lachowicz, Roberta Gierlacha i Justynę Stępień. - Stefan Sutkowski rozumiał, że utalentowani artyści powinni dysponować sceną, na której będa mogli ten talent rozwijać - dodał Jan Popis.
"Dorobek WOK pod kierownictwem Stefana Sutkowskiego i jego współpracowników mieści się w kategorii naszego wielkiego dziedzictwa narodowego, ale także dziedzictwa kulturowego Europy" - pisała z kolei na łamach "Naszego Dziennika" Temida Stankiewicz-Podhorecka.
fc