Wokół prawdy i mitu. "Żeglarz" Szaniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:00
"Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego - jak mówił reżyser Wawrzyniec Kostrzewski - stawia uniwersalne i poważne pytania o rolę prawdy i mitu w życiu społeczności. 
Anna Cieślak w spektaklu Żeglarz
Anna Cieślak w spektaklu "Żeglarz"Foto: PR2

Dramat Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku opowiada o przygotowaniach do uroczystego odsłonięcia pomnika miejscowej legendy – kapitana Nuta, który wedle opowieści przekazywanej ustnie był bohaterskim marynarzem. Zginął na statku, do końca chroniąc ludzi i mienie płonącej jednostki.

W pogoni za szczęściem. "Faust" Goethego (spektakl wideo) >>>

Tuż przed uroczystością do miasteczka powraca Jan, który przynosi zgoła odmienne wiadomości o miejscowym "bohaterze" i zamierza zdemaskować mit, którym żyje lokalna społeczność.

"Pod tą barwną i lekką historyjką – zwraca uwagę Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska – drzemie bardzo poważne pytanie o to, czym jest prawda, a także czy budować społeczeństwo na prawdzie, która może być brutalna i bolesna, czy też w oparciu o mity, które dają poczucie szczęśliwości i harmonii. To jest bardzo poważne, uniwersalne pytanie, aktualne i dziś".

W spektaklu, który zaprezentowaliśmy 18 listopada 2018 roku w cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", wystąpili: Piotr Bajtlik (Jan), Anna Cieślak (Med), Dominik Łoś (Rzeźbiarz), Tomasz Drabek (Przewodniczący), Adam Cywka (Rektor), Adam Biedrzycki (Admirał), Jerzy Schejbal (Paweł Szmidt), Henryk Łapiński (Stary Marynarz), Przemysław Wyszyński (Wydawca), Ewa Makomaska (Doktorowa), Natalia Samojlik (Felcia), Aleksandra Kowalicka (Iza), Mateusz Weber (Kapelmistrz). Reżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował Mateusz Wachowiak.


Czytaj także

Anna Wieczur-Bluszcz: "Kurka wodna" opowiada o podstawowej potrzebie każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 20:00
- Pozornie forma tego dramatu, nielogiczna, zaburzona i niekonsekwentna, po głębszym namyśle staje się bardzo logiczna. Temat, który dla mnie się tu wyłania, to bardzo podstawowa, dogłębna potrzeba, aby nadać własnemu życiu sens - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka spektaklu-słuchowiska "Kurka wodna" w ramach cyklu "Polski w Dwójce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uciekła mi przepióreczka". Prof. Barbara Osterloff: Żeromski porusza tu wątki ważne po 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:43
- Bardzo mocno wpisana w ten utwór jest idea regionalizmu. Podobnie jak teza kształcenia społeczeństwa od podstaw, jego przemiany, i też pytanie o obywatelskość - mówiła w Dwójce histotryczka teatru o ostatnim dramacie Stefana Żeromskiego pt. "Uciekła mi przepióreczka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeglarz" Szaniawskiego. Tęsknota za wzorem i demaskowanie mitu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 17:00
- Główne pytanie tego dramatu brzmi: "Czym jest prawda?" – przypominał reżyser Wawrzyniec Kostrzewski, opowiadając o "Żeglarzu" Jerzego Szaniawskiego. Sztuka ta będzie kolejnym bohaterem cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".  
rozwiń zwiń