Książka to inwestycja w przyszłość. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 16:38
Książkomaniacy mają okazję do świętowania! Trwa ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy oraz odczyty.
Czytanie dziecku książki na głos korzystnie wpływa na jego rozwój intelektualny oraz tworzy silną więź z rodzicami. Może ono wykształcić nawyk samodzielnego czytania.
Czytanie dziecku książki na głos korzystnie wpływa na jego rozwój intelektualny oraz tworzy silną więź z rodzicami. Może ono wykształcić nawyk samodzielnego czytania.Foto: shutterstock

Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Czytanie to same korzyści... 

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski podkreśla, że z czytania książek płyną same korzyści. Podobnie fundacja Zaczytani.org. Przeprowadzone przez instytucję badania wykazuje, że czytanie wydłuża życie. - Jeżeli będziemy czytać mniej więcej od dwudziestu minut dziennie, wydłuży się nasze życie minimum o dwa lata. W dzisiejszym świecie, który jest bardzo szybki, mierzymy się z dużą ilością stresu. Czytanie jest sposobem, który stres obniża najszybciej. Już po sześciu minutach czytania odczuwanie stresu spada o 60 procent - wyjaśnia Michał Jakub Stępień z fundacji.

Czytaj także:

W 2024 r. lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41 proc. badanych. W 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41 proc. badanych./PAP

Książki podnoszą jakość życia 

Obcowanie z książką poprawia jakość życia, fundacja używa literatury do budowania silniejszych relacji i bliskości. Przy czym obecnie książka nie musi mieć klasycznej formy papierowej. Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w 2024 roku wynika, że lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41 procent ankietowanych Polaków. To dane podobne do tych z roku 2023. Nadal częściej czytają kobiety (47 procent) niż mężczyźni (35 procent). Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15-18 lat (54 procent). Najmniej czytają osoby powyżej 70. roku życia - 25 procent.

Czyta także:

Święto czytelników

W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest świętem wszystkich osób, które zawodowo związane są z rynkiem wydawniczym, m.in. pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, grafików, wydawców, dystrybutorów, księgarzy i bibliotekarzy. To także święto wszystkich miłośników książek. W wielu bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy oraz odczyty. Na ulice Warszawy wyjechał tramwaj z książkami. Można w nim poczytać, wziąć książkę lub zostawić dla innych pasażerów.

Tramwaj przejeżdża przez centrum Warszawy, jedzie z metra Marymont przez centrum i z powrotem. Można do niego wsiąść, poczytać, wymienić książkę, zostawić swoją, w ten sposób dać jej drugie życie - mówi Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Czytaj także:


Książka na drodze do rozwoju pokoleń 

"Czytanie i korzystanie z książek poprawia jakość życia, podnosi szanse na sukces szkolny i zawodowy, to przyszłość naszych dzieci i wnuków. Czytanie wpływa również na dobrostan osób aktywnych zawodowo i seniorów. Bardzo potrzebne jest tu całościowe, strategiczne podejście do tematu, jakie proponuje Fundacja Powszechnego Czytania, której Polska Izba Książki jest jednym z inicjatorów i współfundatorów" – napisano na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Czytaj także:



***

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

  • Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich organizowany jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres.
  • W 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.
  • Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
  • Zgodnie z długą tradycją w Katalonii kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

*** 

IAR/PAP/zch/pg

Czytaj także

Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 11:30
Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
rozwiń zwiń