Lutosławski napisał ponad 40 piosenek dla dzieci - większość w czasie ofensywy socrealizmu w sztuce. Kompozytorowi udało się przetrwać ten okres, bo zamiast pisać "do szuflady", przyjmował zamówienia od radia i telewizji na kompozycje dla dzieci. Wiele z nich cieszyło się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych wykonawców. Niektóre trafiały do śpiewników obowiązujących w szkołach i materiałów dla nauczycieli, dzięki czemu poznały je miliony Polaków.
W czasie koncertu z cyklu Muzyka pod Liberatorem przypomnimy część z nich! Utwory Witolda Lutosławskiego zabrzmią w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik.
Olga Pasiecznik – pochodząca z Ukrainy sopranistka, specjalizuje się w wykonawstwie oper barokowych i klasycznych, muzyki francuskiego impresjonizmu, muzyki oratoryjnej oraz utworów współczesnych. Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, ale usłyszeć ją można na wielu europejskich scenach. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 30 płyt, m.in. z nagraniami "Requiem" Mozarta, "Mszy Nelsońskiej" Haydna, "Alcide" Bortniańskiego, opery "Imeneo" Haendla oraz pieśni Lutosławskiego.
Oldze Pasiecznik będzie towarzyszyć przy fortepianie siostra Natalia – mieszkająca w Szwecji pianistka i kameralistka. Razem nagrały dwie płyty z muzyka ukraińską dla renomowanej francuskiej wytwórni OPUS 111, a także pieśni Mendelssohna i Dvoraka.
Wydarzenie poprowadzi Barbara Schabowska, dziennikarka radiowej Dwójki, która podczas spotkania porozmawia z Elżbietą Markowską, prezes Towarzystwa imienia Witolda Lutosławskiego.
Koncert jest częścią cyklu "Muzyka pod Liberatorem" prezentującego warszawskich kompozytorów muzyki poważnej, którego współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Zapraszamy w czwartek (14.04) o godz. 19:00 do Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny!
***
mat.pras. Muzeum Powstania Warszawskiego/mc