75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:54
Zapraszamy na specjalne audycje poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów zbrojnych w historii naszego kraju.
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Już od poniedziałku (29.07) w cyklu "Zapiski ze Współczesności" Dwójka emituje cykl "Głosy Powstania Warszawskiego" (od godz. 12.45), czyli wypowiedzi powstańców zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Usłyszeć można m.in.: Jerzego Kaczyńskiego – lekarza, który zakładał Szpital pod Krzywą Latarnią na Starym Mieście; Danutę Mancewicz – łączniczkę i sanitariuszkę (potem aktorkę teatralną i telewizyjną); Annę Przedpełską-Trzeciakowską – sanitariuszkę (współcześnie znaną nam autorkę przekładów z literatury angielskiej); Włodzimierza Bernhardta – lotnika RAF zrzucającego zaopatrzenie dla Warszawy, który po zestrzeleniu walczył w AK; Stanisława Aronsona – polskiego Żyda, który brał udział w zdobywaniu Umschlagplatz, gdzie odbici zostali węgierscy Żydzi oraz zdobyte magazyny żywności i mundurów.

A w czwartek (1.08), w dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, o godz. 15.00 w "Kwadransie bez muzyki" audycja Beaty Kwiatkowskiej - "Żółta bluzka ze spadochronu". Ona była ubrana w żółtą "kreację" uszytą ze spadochronu. On przyniósł obrączki z części karabinu. Wzięli ślub. A to wszystko wydarzyło się w czasie Powstania, w trakcie którego statystycznie na każdy dzień przypadały cztery śluby. Powstańcy częściej niż cywile decydowali się na zawarcie małżeństwa – mówi autorka, której gośćmi będą: Ewa Ciosek – wnuczka powstańczej pary, Anna Straszewska – historyk mody i Katarzyna Utracka – historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godz. 17.00 natomiast słuchowisko "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz jego i Małgorzaty Szymankiewicz adaptacji; muzyka – Mateusz Wachowiak; obsada: Olga Sarzyńska (Basia), Stanisław Brudny (Starzec), Mateusz Weber (Staszek), Marcin Stępniak (Jurek).

***

materiały prom.

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Czytaj także

"Kartka z Powstania". Od niepozornego eksponatu do filmu w technologii VR

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:13
Opowieść o powstańcu warszawskim kpt. Władysławie Sieroszewskim "Sabale" to pierwsze w Polsce fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: to nie jest ciche słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:08
- Bardzo mi zależało, aby to słuchowisko miało szerszy charakter, niż tylko wspomnienie Powstania Warszawskiego. Chciałem, żeby można było zderzyć pewne postawy bohaterów i opowiedzieć o konieczności i dramatycznej niezgodzie na umieranie - opowiadał Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham".
rozwiń zwiń