Dramat Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku opowiada o przygotowaniach do uroczystego odsłonięcia pomnika miejscowej legendy – kapitana Nuta, który wedle opowieści przekazywanej ustnie był bohaterskim marynarzem. Zginął na statku, do końca chroniąc ludzi i mienie płonącej jednostki.
W pogoni za szczęściem. "Faust" Goethego (spektakl wideo) >>>
Tuż przed uroczystością do miasteczka powraca Jan, który przynosi zgoła odmienne wiadomości o miejscowym "bohaterze" i zamierza zdemaskować mit, którym żyje lokalna społeczność.
"Pod tą barwną i lekką historyjką – zwraca uwagę Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska – drzemie bardzo poważne pytanie o to, czym jest prawda, a także czy budować społeczeństwo na prawdzie, która może być brutalna i bolesna, czy też w oparciu o mity, które dają poczucie szczęśliwości i harmonii. To jest bardzo poważne, uniwersalne pytanie, aktualne i dziś".
W spektaklu, który zaprezentowaliśmy 18 listopada 2018 roku w cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", wystąpili: Piotr Bajtlik (Jan), Anna Cieślak (Med), Dominik Łoś (Rzeźbiarz), Tomasz Drabek (Przewodniczący), Adam Cywka (Rektor), Adam Biedrzycki (Admirał), Jerzy Schejbal (Paweł Szmidt), Henryk Łapiński (Stary Marynarz), Przemysław Wyszyński (Wydawca), Ewa Makomaska (Doktorowa), Natalia Samojlik (Felcia), Aleksandra Kowalicka (Iza), Mateusz Weber (Kapelmistrz). Reżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował Mateusz Wachowiak.