Brawurowy portret XIX wieku
Jak stwierdziło jury pod przewodnictwem Françoisa Rosseta w swoim uzasadnieniu, "Rzeszot. Biografia romantyczna" to brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku.
- Enigmatyczna postać Pana Podedwornego, sarmacko-romantycznego zawadiaki i awanturnika, polskiego barona Münchhausena, skupia wokół siebie nazwiska wielkiej i małej historii, bohaterów kolejnych powstań w kraju i różnych środowisk emigracyjnych, a także pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego. Sadulski rozprawia się ze swadą zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historię, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami. Świetna powieść - podsumowali jurorzy.
Skład kapituły
Jury Nagrody Kościelskich za rok 2022 swój werdykt ogłosiło 3 września w Ecublens (Szwajcaria). W składzie kapituły znaleźli się Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Jerzy Jarzębski, Justyna Hanna Orzeł, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając i Jan Zieliński.
Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 22 października 2022 w Miłosławiu (Wielkopolska), byłym majątku rodziny Kościelskich. Powieść "Rzeszot" (Wrocław 2021) opublikowana została przez Książkowe Klimaty, jest ona debiutem prozatorskim Bartosza Sadulskiego.
Pan Podedworny - duch dziejów
O książce "Rzeszot" rozmawialiśmy na antenie Dwójki już w lipcu 2021 roku, tuż po jej wydaniu, w audycji "Czytelnia", której autorką była Małgorzata Szymankiewicz.
- Pan Podedworny, postać oczywiście fikcyjna, jak sam autor Bartosz Sadulski mówi, jest to ktoś czy coś w rodzaju ducha dziejów, stworzony po to, żeby mógł być w kilku miejscach naraz, żeby mógł się przemieszczać w dowolne rejony Europy i Polski pod zaborami - mówiła wtedy goszcząca w studiu dziennikarka Magdalena Mikołajczuk. - Jest podróżnikiem, awanturnikiem, uwodzicielem, poetą, zna wszystkich ważnych tego świata, lubi wymyślać niestworzone historie i jest pionierem przemysłu naftowego w Galicji - dodała.
Człowiek, który chciał zmienić świat
Tak o publikacji pisze jej wydawca:
Zuchwała biografia pioniera przemysłu naftowego, historia polskiego barona Münchhausena – Pana Podedwornego. Człowieka, który wszędzie był, wszystko widział, wszystkich poznał, wywoływał rewolucje i powstania, przyjaźnił się ze Słowackim, z Dickensem i z Łukasiewiczem, wykopał także pierwszy w dziejach szyb naftowy. A co najważniejsze: chciał wpłynąć na losy Europy i świata.
"Rzeszot" to XIX wiek w pigułce, opowieść o polskiej emigracji w czasie między dwoma powstaniami, przypomnienie dziejów Galicji, literacka bajka i reportaż "antyhistoryczny" o narodzinach i upadkach naftowych fortun, o awansie klasowym w państwie Habsburgów. W końcu – "Rzeszot" to drwina z rodzimego romantyzmu i bohaterskich biografii.