Zmarł Janusz Majewski - reżyser filmów "Zaklęte rewiry" i "C.K. Dezerterzy"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 11:00
Nie żyje Janusz Majewski, reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, a także wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Do jego najważniejszych filmów należą "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów" czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). 
Janusz Majewski gościł w studiu Dwójki w listopadzie 2023 roku
Janusz Majewski gościł w studiu Dwójki w listopadzie 2023 rokuFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio
  • W wieku 92 lat zmarł reżyser filmowy Janusz Majewski. Informację przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
  • Na swoim koncie ma tak znane tytuły, jak "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "C.K. Dezerterzy" (1985) oraz "Złoto dezerterów" (1998) czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015).
  • Janusz Majewski to także twórca serialu "Królowa Bona" oraz filmu dramatu historycznego "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny".

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej oraz reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym filmem "Sublokator".

Początki kariery i jej rozkwit

Rok później pojawiły się kolejne produkcje - "Czarna suknia" (1967), a także cykl opowieści "Ja gorę" (1967). Lata 70. otworzył trudny film pt. "Lokis", a później Janusz Majewski nakręcił niezapomnianą opowieść "Zazdrość i medycyna", według prozy Michała Choromńskiego. Później były "Zaklęte rewiry" i pierwsza wersja "Upiora w kuchni", a następnie dwa niezwykle trudne filmy: "Sprawa Gorgonowej" i piękna w wyrazie "Lekcja martwego języka". W 1985 roku na ekrany weszła kapitalna komedia "C.K. Dezerterzy".

Po nakręceniu kolejnych kilku filmów Janusz Majewski powrócił do telewizji ze spektaklem "Upiór w kuchni". Mało kto wie, że to sztuka samego reżysera (pod pseudonimem Patrick G. Clark kryje się właśnie Janusz Majewski). Znawcy teatru i filmu z miejsca zauważą zawarte w "Upiorze" aluzje do różnych konwencji – choćby jawne nawiązanie do klasyki gatunku "Arszenik i stare koronki" Josepha Kesselringa. O tej właśnie sztuce mówi też w "Upiorze w kuchni" jeden z bohaterów.

Czytaj także:

"Excentrycy..." - początki jazzu w Polsce

W 1989 roku pojawił się film sensacyjny "Czarny wąwóz" oraz śmiała i nieco erotyczna "Diabelska edukacja" (1995). Pojawia się też trzecia część "C.K. Dezerterów" pt. "Złoto dezerterów" (1998). Na uwagę zasługują dwa kolejne niezwykle ciekawe filmy: kapitalny muzycznie i w intrydze "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015) - opowiadający przy pomocy wyśmienitych aktorsko bohaterów o początkach jazzu w Polsce oraz zagadkowy film "Czarny mercedes" (2015), który jest ekranizacją powieści napisanej przez Janusza Majewskiego.

Janusz Majewski o Jarosławie Iwaszkiewiczu

W listopadzie 2023 roku Janusz Majewski gościł w audycji "Wybieram Dwójkę", gdzie mówił o publikacji "Opowiadania filmowe" Jarosława Iwaszkiewicza, do której napisał wstęp.

Według Janusza Majewskiego, popularność twórczości Iwaszkiewicza wśród filmowców brała się ze świetnych historii, które wyszły spod jego pióra. - To wyraziste ludzkie portrety psychologiczne. Aktorzy chętnie grali takie postaci, w tekście była zawarta ich dokładna analiza. Są dwa rodzaje filmowców: jedni czerpią inspiracje z natury, inni czerpią z kultury, tych drugich jest już coraz mniej - mówił gość Dwójki.

Poszukiwanie korzeni

W 2006 roku reżyser w wywiadzie dla miesięcznika "Kino" stwierdził: "Literaturą zająłem się, żeby być w zgodzie z własną naturą. W literaturze międzywojennej szukam przeszłości, korzeni, tego, co mi zabrano, sięgam do niej, aby ukoić uczucie wydziedziczenia. Urodziłem się we Lwowie, po wojnie jako czternastolatek znalazłem się w Krakowie. Straciłem swoje korzenie. Zorientowałem się, oczywiście nie od razu, że coś mi odebrano. Przeszłość, piękno, elegancję tamtej epoki. W głowie zostały jakieś obrazki, do których wracałem, jakieś reminiscencje, które potem pojawiały się w filmach. (…) Chciałem ten swój świat odtworzyć i coś odzyskałem".

Janusz Majewski w 2013 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej. Zmarł w nocy z 9 na 10 stycznia tego roku, miał 92 lata.

mgc/pg

Czytaj także

Jan Holoubek: kino gatunkowe daje twórcy pewną ochronę

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 17:00
- Dla mnie gatunek jest wspaniałą platformą do opowiedzenia czegoś więcej niż tylko to, co sam gatunek zakłada. Czyli np. kryminał może być szansą na opowiedzenie o ludzkich namiętnościach, ułomnościach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Jan Holoubek.
rozwiń zwiń