Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbywa się co dwa lata, pierwsza edycja miała miejsce w 1997 roku. Rywalizacja należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Od innych konkursów wiolonczelowych Europy różni się ograniczeniem wieku solisty do 24 lat. Jest więc adresowany do muzyków stojących u progu kariery. Patronem konkursu obrano Witolda Lutosławskiego, autora niezwykłego, ekspresyjnego koncertu wiolonczelowego.
Tegoroczna, dziewiąta edycja Konkursu objęta jest patronatem honorowym Anny Komorowskiej Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Fundacja na rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Dyrektorem Konkursu jest Bogdan Pałosz, wiceprezes Fundacji. Współorganizatorami są: Filharmonia Narodowa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.
- To w znacznym stopniu kwestia relatywnie krótkiej historii wiolonczeli - Ten instrument cały czas bardzo dynamicznie się rozwija; sięgają po niego chętnie współcześni kompozytorzy, awangardowi improwizatorzy, a nawet didżeje. Przed wiolonczelą otwiera się świetlana przyszłość, nie tylko w świecie filharmonii - mówi wybitny wirtuoz, eksperymentator oraz pedagog, Andrzej Bauer, który będzie dyrygentem koncertu inaugurującego tegoroczny konkurs.
>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<
Do Konkursu przyjęto 42 uczestników z 21 krajów świata. W Jury zasiadają: Tsuyoshi TSUTSUMI (przewodniczący), Jesús CASTRO-BALBI (USA), Philippe MULLER (Francja), Jens Peter MAINTZ (Niemcy), Daniel VEIS (Czechy), Roman JABŁOŃSKI (Hiszpania/Polska), Kazimierz KORD, Bartosz KOZIAK, Kazimierz MICHALIK.