"Europeum" - sztuka w spichlerzu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 18:00
We wtorkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o kolekcji sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Krakowie, która od 12 września będzie pokazywana na stałej, osobnej wystawie.
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

Ekspozycja znajdzie miejsce w nowym oddziale MNK pod nazwą Europeum, mieszczącym się w wyremontowanym XVII-wiecznym spichlerzu. Zabytkowy budynek z XVII wieku znajduje się przy pl. Sikorskiego, w sąsiedztwie klasztoru oo. Kapucynów, blisko Rynku Głównego. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. Po II wojnie światowej gmach przeszedł na własność Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekspozycja ukazuje siedem wieków historii sztuki europejskiej na przykładzie ponad 100 obrazów i rzeźb. Zbiory te, gromadzone od założenia muzeum w roku 1879 (głównie jako dary), początkowo nie były objęte jakąś szczególną polityką kolekcjonerską, ponieważ muzeum - zgodnie ze swą nazwą - skupiało uwagę przede wszystkim na dziełach sztuki rodzimej.

Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej będzie pełnił też funkcje edukacyjne oraz stanie się jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. Będzie gościć wystawy, imprezy, koncerty, wykłady dotyczące szeroko rozumianej kultury europejskiej. Gośćmi "Poranka" po godz. 8.35 będą: Zofia Gołubiew i Marek Świca.

Ponadto w audycji: przegląd prasy, kalendarium i piosenka z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki poleca śpiewak Krzysztof Kur. Nie zabraknie płyty tygodnia. Jak zawsze będziemy też mieli dla słuchaczy zaproszenia na wydarzenia kulturalne.

Na audycję zaprasza Marcin Pesta.

10 września (wtorek), godz. 6.00-9.00

Zobacz więcej na temat: Europa Kraków muzeum
Czytaj także

Wratislavia Cantans: Włochy widziane z północy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:05
- Ostatnie sześć edycji stanowiło największą prezentacje brytyjskiej kultury muzycznej, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Polsce. Pierwszy festiwal pod opieką Giovanniego Antoniniego naturalnie prowadzi nas do kraju, z którego pochodzi ten wybitny dyrygent i instrumentalista - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Wratislavii Cantans, Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chłopi” śpiewają i tańczą w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 11:19
- Powieść Reymonta to świetny materiał na musical, już podczas czytania mieszka tam muzyka, kostium, scenografia, konflikt, zamknięta zbiorowość, to wszystko, co jest pożywką dla teatru muzycznego – oceniał reżyser Wojciech Kościelniak.
rozwiń zwiń