Polska Orkiestra Radiowa na stulecie Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 14:00
Wykonaniem "Uwertury bohaterskiej" Andrzeja Panufnika Polska Orkiestra Radiowa rozpocznie obchody setnej rocznicy urodzin kompozytora, którego twórczość przez wiele lat była zakazana w Polsce.
Audio
  • Beata Stylińska rozmawia z Dominikiem Płocińskim oraz Markiem Pijarowskim o zbliżającym się koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej (Wybieram Dwójkę)
Andrzej Panufnik
Andrzej PanufnikFoto: PAP

Program 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 19 stycznia 2014 roku o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncert, poświęcony pamięci Andrzeja Panufnika – kompozytora, tworzącego poza granicami kraju od 1954 roku.

Koncert będzie transmitowany na antenie Dwójki.
>>Zachęcamy do nabywania biletów na to wydarzenie<<

Podczas koncertu w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Marka Pijarowskiego i z udziałem młodego wiolonczelisty Dominika Płocińskiego będzie można wysłuchać: Uwertury bohaterskiej Andrzeja Panufnika, a także Koncertu wiolonczelowego  e-moll op. 85  Edwarda Elgara oraz IX Symfonii e-moll op.95 "Z nowego Świata” Antonina Dwořáka.

Ten szczególny koncert otwiera "Uwertura bohaterska” Andrzeja Panufnika,  której pomysł  zrodził się podczas bohaterskiej obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. Kompozytor napisał o ówczesnych planach muzycznych: "Od razu na myśl przyszła mi melodia Warszawianki, pieśni, która doskonale pasowała do pełnego desperacji, ale i optymizmu klimatu tamtych dni. Nie chciałem jednak cytować samej melodii lub jej elementów w mojej Uwerturze – chciałem tylko, aby jej duch kierował moim natchnieniem. Niestety, moja praca nie wyszła poza ogólne szkice. W tym czasie Polska została bowiem nieoczekiwanie zaatakowana od tyłu przez Rosję, zgodnie z postanowieniami paktu Stalina z Hitlerem. Straciłem mój optymizm w możliwość obrony przed hitlerowcami i jednocześnie porzuciłem pomysł skomponowania utworu mającego zwycięskie zakończenie.”
Temat utworu powrócił do kompozytora kilka lat po wojnie, kiedy wyzwolona spod okupacji niemieckiej Polska pogrążała się coraz głębiej w zależność od Związku Radzieckiego.
Kilkuminutowa "Uwertura bohaterska” została nagrodzona na Krajowym Konkursie Przedolimpijskim, zorganizowanym w związku z letnią olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Tam też, pod koniec lipca tego roku, kompozytor poprowadził wykonanie utworu. Prawykonanie dzieła miało jednak miejsce wcześniej, 16 maja 1952 roku w Warszawie – "Uwerturę bohaterską” zaprezentowała Orkiestra Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Witolda Rowickiego.

Dominik Płociński naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem prof. Michała Nyżnyka. W latach 2005-2008 był uczniem prof. Romana Hoffmanna, w 2011 uzyskał dyplom licencjacki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka, obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera.
W lutym 2013 r. został laureatem drugiej nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Jest także laureatem wielu innych konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. IV Konkursu Wiolonczelowego im. D. Poppera w Varpalocie (Węgry, 2009), Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (2006), Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze (2004,2007).
W maju 2013 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury zwyciężając w Koncercie Roku najlepszych studentów polskich uczelni muzycznych.
Jest członkiem Warszawskiej Grupy CELLONET.
Marek Pijarowski - od 40 lat nieprzerwanie prowadzi ożywioną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku i Korei Południowej. Dokonał wielu archiwalnych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia.
Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury oraz kieruje Katedrą Dyrygentury. W 2006 objął również stanowisko profesora dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Marek Pijarowski otrzymał w 1997 z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Odznaczony został również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem "Gloria Artis”.

Koncertowy wieczór poprowadzi Agata Kwiecińska.

19 stycznia (niedziela), godz. 19.00 - 22.00

Zobacz więcej na temat: Andrzej Panufnik
Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka jest jak miłość, nigdy Cię nie znudzi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:00
- Gdy się kogoś kocha, nie ma czasu na nudę. Z wielką sztuką jest tak samo - mówiła wielka gwiazda światowej wiolinistyki w noworocznym spotkaniu w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operowe przypadki Izabeli Kłosińskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 16:09
Jak wejść w swoją kwestię, gdy partner zapomni tekst? Co zrobić, gdy dekoracja nie pozwala wejść na scenę? - Najważniejsze to zachować przytomność umysłu - radziła w Dwójce śpiewaczka Izabela Kłosińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles Dutoit: dyrygent powinien mieć dar "obecności".

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 08:00
Szwajcarski mistrz batuty przyjechał do Polski z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego, by zrobić mu prezent w postaci wykonania jego "Concerto grosso". Barbarze Schabowskiej opowiedział o tajnikach pracy z orkiestrą oraz największych mistrzach tej trudnej sztuki.
rozwiń zwiń