Paolo Pandolfo to, obok Jordiego Savalla, najbardziej poszukująca viola da gamba naszych czasów. Włoch tworzy nie tylko ma wskroś oryginalne interpretacje muzyki Marina Marais, Monsieur de Sainte-Colombe'a czy J.S. Bacha, lecz także improwizuje w idiomie renesansowym i tworzy własne kompozycje na ten przeżywający renesans instrument.
- To niezwykle wszechstronny instrument. Można na nim grać równie dobrze muzykę dawną, co współczesną albo jazz. Viola da gamba ma niemal orkiestrową skalę wysokości i barw, w tym duży potencjał perkusyjny - zachwalał swój instrument Pandolfo, wyjaśniając też przyczyny jego zaniku w XIX stuleciu. - Stracił na znaczeniu, kiedy muzycy zaczęli występować w dużych salach koncertowych. Viola nie brzmi tak donośnie jak niektóre inne instrumenty - powiedział.
Artysta opowiadał też o włoskich oraz improwizacyjnych korzeniach muzyki na violę da gamba oraz masowym - w XVII stuleciu - imporcie muzyków z Półwyspu Apenińskiego do Anglii, który śmiało porównać można do współczesnych transferów futbolowych...
***
Specjalna audycja świąteczna
Gość: Paolo Pandolfo (wirtuoz violi da gamba)
Prowadząca: Klaudia Baranowska
Data emisji: 25.12.2014
Godzina emisji: 10.30
mm/kd