Ivo Pogorelić o łamaniu zasad, Chopinie i jarmarku

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:40
- Najważniejszy jest rozwój, edukacja, szacunek dla utworu, ale także krytyczne podejście do istniejących zasad – mówił o swoim rozumieniu muzyki znakomity, i ekscentryczny, pianista.
Audio
  • Ivo Pogorelić o łamaniu zasad, Chopinie i jarmarku. (PR, 20.08.2015)
Ivo Pogorelić podczas recitalu w Filharmonii Narodowej na festiwalu Chopin i jego Europa (20.08.2015).  Warszawa bez wątpienia odgrywa istotną rolę w biografii pianisty. To tu na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku doznał porażki, która przyniosła mu światowy rozgłos...
Ivo Pogorelić podczas recitalu w Filharmonii Narodowej na festiwalu Chopin i jego Europa (20.08.2015). Warszawa bez wątpienia odgrywa istotną rolę w biografii pianisty. To tu na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku doznał porażki, która przyniosła mu światowy rozgłos...Foto: Wojciech Grzędziński/mat. prom. festiwalu Chopin i jego Europa

Według Ivo Pogorelića to nie wyjątkowa osobowość jest kluczem do wielkiej sztuki. - Podstawą jest dobre wykształcenie, tradycja oraz szacunek do kompozytora i instrumentu - podkreślał. Jednocześnie artysta musi rozwijać siebie i swoje podejście do muzyki. Nie można tkwić "w małym świecie zbudowanym na wyuczonych lata temu zasadach"...

Co Ivo Pogorelić sądzi o negatywnie oceniających go krytykach muzycznych? Z jakim programem przyjechał na tegoroczny festiwal Chopin i jego Europa? I dlaczego wg Ivo Pogorelića szacowny Konkurs Chopinowski niczym nie różni się od jarmarku?

***
Przygotowała: Monika Zając

Gość: Ivo Pogorelić (chorwacki pianista)

Data emisji: 20.08.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/asz

Czytaj także

Chopin i jego Europa 2015. Sensacje i arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 10:00
O programie jedenastej odsłony "Chopina i jego Europy" - w tym o kilku punktach bardzo szczególnych - opowiadał w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i jego Europa. "Fortepian z epoki pokazuje, gdzie są granice"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 16:00
- Jeśli pianista zna ograniczenia instrumentu z czasu Chopina, łatwiej jest mu sobie wyobrazić, jaki był wykonawczy wzorzec - mówił Artur Szklener, opowiadając o znaczeniu gry na "chopinowskim fortepianie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kuls: w graniu najważniejsza jest świeżość

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 10:00
- Kiedy się ćwiczy wiele godzin dziennie, łatwo coś utracić. Zaczyna się coś powielać, gra się w sposób spowszedniały - mówiła skrzypaczka, która jest jedną z gwiazd festiwalu "Chopin i Jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tharaud: ułożyłem z dzieł Chopina bukiet kwiatów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 12:00
- Chopin to kompozytor, który szepcze do ucha , mówi dużo o sobie i zawiera z nami związek na całe życie - mówił o swoim odbiorze polskiego kompozytora Alexandre Tharaud.
rozwiń zwiń