Nowa-mowa: Polifonia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2008 23:00
Z polifonią w muzyce jest podobnie jak z klasycyzmem: można o niej mówić w kontekście konkretnych technik obwarowanych licznymi nakazami i zakazami takich jak imitacja czy kontrapunkt, można też traktować polifonię swobodniej: tam gdzie są współbrzmienia, kilka, wykonywanych jednocześnie dźwięków, tam możemy już mówić o polifonii.

W XX wieku sposoby strukturowania kolejnych warstw  muzyki  stały się szczególnie interesujące. Jednym z powodów dwudziestowiecznych przemian w tej dziedzinie jest odejście kompozytorów od systemu dur-moll, ale to powód nie jedyny...

O polifonii w przeszłości i w muzyce naszych czasów w cyklu „nowa-mowa”  porozmawiam ze Sławomirem Wojciechowskim i Danielem Cichym.  Zapraszam w środę 23 kwietnia kwadrans przed 23.00.

Ewa Szczecińska

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Ewa Szczecińska
Czytaj także

Musica humana: Liryka francuska XV w

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2007 22:45
Liryka francuska XV w. to muzyka konwencjonalna w najlepszym znaczeniu tego słowa, wyrastająca z wielkich tradycji liryki rycerskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akademia Jana Sebastiana Bacha

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2008 15:00
W niedzielę, 6 stycznia o 15.00, zapraszamy na pierwsze w Dwójce wydanie Akademii Jana Sebastiana. Twórczość Bacha gościć będzie na naszej antenie co tydzień w niedzielne popołudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Nicolas Gombert

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2008 22:45
Nicolas Gombert był zupełnie odmienną osobowością niż jego mistrz, Josquin Desprez, wielki retor i humanista. Jego muzyka ma inne priorytety, jest znacznie mniej "literacka", kompozytor koncentruje się głównie na absolutnych walorach muzyki, na jej elementach technicznych, czysto warsztatowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Złoty wiek muzyki w Elżbietańskiej Anglii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2008 10:15
Epoka Elżbietańska miała kluczowe znaczenie dla kształtowania się świadomości narodowej Anglików. To m.in. wspaniała epoka dramatu i muzyki, bogata w talenty, jakimi nie mogły się poszczycić (w podobnej kondensacji) inne kraje Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Szkoła paryska

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2008 13:46
Francja wchodzi w wiek XVI z najlepszymi zapowiedziami na przyszłość: kraj odbudowuje się po klęskach Wojny Stuletniej, wzmacania się władza królewska, pomnaża bogactwo miast.
rozwiń zwiń