Rosyjska dama, austriacki cud i amerykański optymizm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 16:00
Czwartek na Konkursie Chopinowskim upłynął pod znakiem konfrontacji wielkich osobowości ze szkolną przeciętnością.
Audio
  • Ingolf Wunder - uczeń Chopina...
  • Ingolf Wunder: gra w warszawskiej filharmonii zawsze spawia mi ogromną przyjemność
  • François Dumont - spadkobierca szkoły francuskiej
  • François Dumont: Chopina traktuję jak pieśniarza
  • Andrew Tyson - następca Ohlssona?
  • Andrew Tyson: każdy koncert to okazja do samodoskonalenia
  • Natalia Sokolovskaya - powrót romantyków
  • Marek Dyżewski o problemach polskich pianistów na przykładzie Gracjana Szymczaka
  • Giuseppe Greco, Lukas Geniušas i epoka artystów bez osobowości
  • Marie Kiyone - kolejna ofiara 'ukąszenia szybkością'
  • Marie Kiyone samokrytycznie
  • Xin Tong - ofiara masowej edukacji muzycznej
  • Kana Okada i jej kolosalna wrażliwość na kolor

Oczekiwań warszawskiej publiczności nie zawiódł Ingolf Wunder - wielki przegrany XV Konkursu Chopinowskiego. Gra Austriaka po raz kolejny łączyła pianistykę najwyższej próby z mistrzowskim wyczuciem ducha muzyki Chopina. Typowo francuskim wyrafinowaniem zachwycił François Dumont, Natalia Sokolovskaya  - prawdziwie rosyjskim i romantycznym gestem, a Andrew Tyson - amerykańską bezpośredniością i pogodą ducha. Pełni swoich możliwości nie pokazał niestety Gracjan Szymczak.

 

***

 

Marek Bracha urodził się 3 lutego 1986 r. w Warszawie. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Alicji Palety-Bugaj. Równolegle kształcił się w Royal College of Music w Londynie pod kierunkiem Kevina Kennera. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach koncertowych Polski i jako solista z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Filharmonii Narodowej. Brał udział w festiwalach krajowych i zagranicznych.

Ingolf Wunder urodził się 8 września 1985 r. w Klagenfurcie. Absolwent Universität für Musik und Dartellende Kunst w Wiedniu. Obecnie kształci się pod kierunkiem Adama Harasiewicza. Koncertował m.in. w Austrii, Niemczech, w wielu miastach Polski, w Hiszpanii i Argentynie. W roku 2006 wystąpił w Filharmonii Poznańskiej z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Od tego czasu występował też w Berlin Konzerthaus, Wiener Musikverein i w Tonhalle w Zurichu.

Giuseppe Greco urodził się 4 stycznia 1990 r. w Acquaviva Delle Fonti. Ukończył Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroli. Laureat wielu konkursów organizowanych we Włoszech, m.in. Konkursu Pianistycznego Premio Venezia. Zdobywca pierwszego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Arcangelo Speranza w Taranto (2009). Występował z recitalami podczas wielu festiwali w swoim kraju, m.in. w Viterbo i Lecce. Koncertował z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej podczas Tuscia Opera Festival.

Lukas Geniušas urodził się 1 lipca 1990 r. w Moskwie. Student Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Very Gornostaevej. Laureat wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. konkursu chopinowskiego w Moskwie i Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City. W 2007 otrzymał drugą nagrodę Scottish International Piano Competition. Koncertuje jako solista i kameralista z bogatym repertuarem, od baroku po utwory kompozytorów współczesnych. Wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej z Litewską Orkiestrą Symfoniczną, a także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 160 rocznicy śmierci Chopina (2009).

François Dumont urodził się 19 października 1985 r. w Lyonie. Absolwent Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. W 2007 roku został laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych takich jak Konkurs im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, konkurs im. Vlado Perlemutera we Francji (trzecia nagroda), konkurs im. Jeana Françoix we Francji (pierwsza nagroda). W 2009 otrzymał czwartą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu. Koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Marie Kiyone urodziła się 5 września 1989 r. w Ishikawa. Ukończyła Tokio College of Music pod kierunkiem Emiko Harimoto i Arsuko Okada. Od 2008 studiuje na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Piotra Palecznego. Laureatka konkursów pianistycznych organizowanych w Japonii, m.in. drugiej nagrody w Kitamoto (2005), trzeciej
nagrody w Konkursie Ogólnojapońskim (2006), czwartej nagrody Konkursu PTNA w Tokio. W 2010 otrzymała czwartą nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu
Pianistycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie.

Xin Tong urodził się 19 października 1982 r. w Xiangtan. Stopień Master of Music uzyskał w Juilliard School of Music w Nowym Jorku u Mattiego Raekallio
i Jerome Lowenthala. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych. Laureat amerykańskich konkursów pianistycznych, m.in. w Chicago, Nowym Jorku – Woodmere Music Competition (pierwsza nagroda), w Cincinnati – World Piano
Competition. Koncertuje jako solista i kameralista w Stanach Zjednoczonych.

Kana Okada urodziła się 20 marca 1991r. w Hakodate. Studentka Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie Georgesa Pludermachera i Claire Desert. Laureatka wielu konkursów pianistycznych we Francji i w Polsce m.in.Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Epinal (2008) i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Antoninie – druga nagroda (2008). Koncertowała w wielu miastach Japonii i Francji.

Natalia Sokolovskaya urodziła się 5 czerwca 1989 r. w Astrachaniu. Kształci się w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie Y.S. Slasareva. Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Savatek Yara w Czechach oraz pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Camillo Togini we Włoszech. Występuje jako solistka i kameralistka.

Andrew Tyson urodził się 19 grudnia 1986 r. w Durham. Kształci się w Curtis Institute of Music w Filadelfii w klasie Claude’a Franka. Laureat wielu amerykańskich konkursów pianistycznych, m.in. drugiej nagrody Kościuszko Foundation Chopin Piano Competition (2008). Koncertował z recitalami i jako solista z towarzysze- niem orkiestr symfonicznych w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Belgii i Luxemburgu.

Gracjan Szymczak urodził się 27 czerwca 1986 r. we Wrocławiu. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego, a także w klasie wiolonczeli. Obecnie odbywa studia dyrygenckie i równolegle doktoranckie pianistyczne w tej samej uczelni. Laureat Ogólnopolskich Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Otrzymał drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) Konkursu im. Miłosza Magina w Łodzi (2007), a w dwa lata później Grand Prix i nagrodę prasy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu. Jest także zdobywcą nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Granadosa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Edwarda Griega w Oslo. Występował w wielu miastach Polski, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju (2008), w Niemczech, Szkocji, we Francji i we Włoszech.

(źródło: NIFC)

Czytaj także

Chopinowski weekend

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 18:00
Po piątkowej pauzie Konkurs Chopinowski znów nabiera rozpędu. Weekend na antenie Dwójki wypełnią przesłuchania II etapu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowska selekcja

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 01:12
Wczoraj pojawili się pierwsi zwycięzcy i przegrani słynnego Konkursu Chopinowksiego. Po I etapie przesłuchań Warszawę opuści 38 utalentowanych pianistów z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowski weekend

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 19:00
Po piątkowej pauzie Konkurs Chopinowski znów nabiera rozpędu. Weekend na antenie Dwójki wypełnią przesłuchania II etapu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozchwiany weekend

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 15:00
Rozczarowująca sobota oraz inspirująca niedziela - tak w skrócie podsumować można pierwsze dni II etapu Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń