Pierwszy dzień Świąt przypada 25 grudnia. Następny, drugi dzień Świąt jest obchodzony na pamiątkę świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.
Wieczór wigilijny jest jednym z najbardziej uroczystych świąt w roku. Do wieczerzy zasiadamy, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do Betlejem.
Na znak zgody i pojednania dzielimy się opłatkiem. Według zwyczaju, przy stole pozostawiamy jedno wolne miejsce dla przygodnego gościa. Jest to również wyraz pamięci o naszych bliskich, którzy nie mogą spędzić z nami świąt.
Zgodnie z polską tradycją, wieczerza wigilijna powinna być postna. Obecnie, według nowej formuły przykazań kościelnych, post nie jest obowiązkowy, ale jest zalecany zgodnie z tradycją. Jeśli wigilia przypada w piątek, wówczas post jest konieczny.
Liczba potraw wigilijnych dawniej była nieparzysta, ale od XIX wieku podaje się ich dwanaście - jest to liczba apostołów, a także miesięcy w roku. Są to specjalnie przygotowane dania postne. Zgodnie ze zwyczajem, powinno się skosztować każdej z nich, aby nadchodzący rok był udany.
W czasie wigilii pod obrusem powinno się znajdować sianko, które symbolizuje ubóstwo, w jakim narodził się Chrystus. Zebrani przy stole śpiewają kolędy i obdarowują się prezentami. Po uroczystej wieczerzy, o północy udają się na pasterkę. Msza upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.