Moje czasy jeszcze nadejdą... - VII Symfonia Gustava Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 23:11
Czysto instrumentalne dzieło Gustawa Mahlera, zawierające dwie niezwykłe w wyrazie "nocne muzyki" inspirowane twórczością Rembrandta: VII Symfonia. Na jej analizę zapraszają Marcinowie Gmys i Majchrowski w niedzielny (bardzo) późny wieczór.
Audio
  • VII Symfonia Gustava Mahlera - opowiadają Marcin Gmys i Marcin Majchrowski

Gustav Mahler miał poczucie wyjątkowości VII Symfonii - uważał, że dla niewyrobionej publiczności amerykańskiej Siódma może być zbyt skomplikowana i niezrozumiała, a z drugiej strony uważał ją za swe najlepsze dzieło, o "pogodnym charakterze" Owe wątpliwości były poniekąd słuszne i poniekąd potwierdziły się podczas premiery w Pradze, 19 września 1908 roku: symfonia nie została w pełni zrozumiana i przyjęta dość chłodno.

Pisana była VII Symfonia – to również fakt dość szczególny – jak na Mahlera w tempie absolutnie ekspresowym. Powstała właściwie w jednym porywie natchnienia, latem 1905 roku. Oczywiście należy tu uczynić pewne zastrzeżenie: wówczas, dokładnie w połowie pierwszej dekady minionego stulecia ukończył Mahler, w spontanicznym przypływie sił twórczych… ogniwa nieparzyste Siódmej, czyli części pierwszą, trzecią i piątą. Dwa elementy wewnętrzne, dwie czarujące i zniewalające „nocne muzyki”, skomponował rok wcześniej, kreśląc przy okazji szkic całości.

Mahler ukończył dzieło 15 sierpnia 1905 roku, a do Guido Adlera pisał: „Septima mea finita est”. Nie myślał wówczas o prawykonaniu – warto pamiętać, że w tym czasie jeszcze szósta nie była pokazana światu.

Mahler nie zostawił programu do dzieła, ale można go po części zrekonstruować, sięgając po utrwalone wypowiedzi i komentarze. Najczęściej przywoływana jest inspiracja obrazem Rembrandta „Straż nocna” Alma twierdziła później, że gdy komponował obie Nachtmusiken – miał na myśli wizje niemieckiego romantyzmu, a przede wszystkim poezji Eichendorffa. W odniesieniu do części pierwszej – „krzyk natury”.

VII Symfonię Gustava Mahlera analizowali Marcin Majchrowski i Marcin Gmys.

Zobacz więcej na temat: Gustav Mahler Praga
Czytaj także

"Dziady" według Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 13:38
Moje czasy jeszcze nadejdą (2). Tym razem Marcinowie Gmys i Majchrowski omówili II Symfonię Gustava Mahlera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

List miłosny Gustava Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 12:12
W listopadzie 1901 roku, gdy "V Symfonia" Mahlera ukończona była w połowie, słynny kompozytor poznał niezwykle piękną i atrakcyjną kobietę...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symfonia z Księgi Rekordów Guinessa

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 21:12
I Symfonia "Gotycka" Havergala Briana jest tak monumentalna, że "Symfonia Tysiąca" Mahlera zdaje się być muzyką kameralną.
rozwiń zwiń