Grónie - wiślańscy śpiewający górale

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Janem Kędziorą z Wisły, kierownikiem zespołu Grónie - męskiej grupy śpiewaczej, składającej się z członków pochodzących z Głębiec i Kopydła.
Audio
  • Jan Kędziora z Wisły opowiada o zespole śpiewaczym Grónie (Dwójka/Źródła)
Góral z okolic Wisły, 1939 rok.
Góral z okolic Wisły, 1939 rok.Foto: Z archiwum NAC

Inicjatorem powstania zespołu w 1997 roku był Jerzy Poloczek, mieszkaniec Kopydła, wieloletni artysta Operetki Gliwickiej oraz nauczyciel śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Cieszynie Filia w Wiśle. W repertuarze grupy Grónie są stare pieśni wiślańskie, biesiadne, pasterskie, okolicznościowe, a także klasyczny repertuar wokalny.

- W zasadzie śpiewamy wszystko z okolic Śląska Cieszyńskiego, ale nasze śpiewy pochodzą głównie z rejonu Wisły i Istebnej. Na każdą okazję znamy jakieś pieśni - mówił w "Źródłach" kierownik zespołu Grónie. 

Uczestniczą w większości imprez kulturalnych na terenie Wisły, począwszy od Tygodnia Kultury Beskidzkiej po Dni Wisły, a nawet Piknik Country, na które piszą okolicznościowe teksty do znanych melodii ludowych.

- Tradycja śpiewu w Wiśle była od zawsze. U nas przede wszystkim widać to było w kościołach. Wisła była miejscem zamieszkiwanym przez protestantów i w każdym kościele był chór. Śpiewy góralskie były nieco zapomniane, ale nadszedł taki czas, że w każdej z dolin Wisły powstała grupa śpiewacza. Tych grup dzisiaj jest pięć. Jesteśmy jedną z młodszych grup, był czas, że mieliśmy w zespole  dwunastu mężczyzn - wspominał Jan Kędziora z Wisły. - Zmarło już siedmiu członków naszej grupy i śpiewamy dalej w pięciu. Młodzi nie chcą śpiewać - gonią za pieniędzmi.

Byli wielokrotnie nagradzani, zajęli m.in. pierwsze miejsca na Godach Żywieckich w Żywcu oraz na Karpackim Karnawale Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej. Występują w szkołach, domach wczasowych, domach opieki społecznej, podczas uroczystości kościelnych, patriotycznych i środowiskowych.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Jan Kędziora (kierownik zespołu Grónie)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Jak zrekonstruować śpiew Bagnoszy?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:00
Gościem "Źródeł" była Angelika Magier z Szóstki, etnomuzykolog, realizująca projekt "Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich", oparty na badaniach terenowych prowadzonych na terenie gminy Drelów oraz miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Witkowski - akordeonista z Przeuszyna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:00
Bohaterem audycji był akordeonista z Przeuszyna, Zygmunt Witkowski. W audycji posłuchaliśmy rozmowy o muzyce oraz wspólnych nagrań z bratem Stanisławem Witkowskim z Opatowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Skiba: muzyk musi mieć przede wszystkim pamięć!

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 07:00
- Nie słuch, bo usłyszeć to prawie każdy potrafi. Najważniejsze, czy melodię umie zapamiętać - mówił archiwalnym nagraniu z 2014 roku skrzypek z Zawad.
rozwiń zwiń