Wszyscy członkowie zespołu Łastiwoczka są Łemkami przesiedlonymi w akcji Wisła, mieszkają w Przemkowie na Dolnym Śląsku i śpiewają folklor łemkowski. Zespół powstał w 2000 roku przy Kole Stowarzyszenia Łemków. Początkowo w zajęciach zespołu uczestniczyły tylko dzieci, ponieważ w szkole podstawowej nauczycielka języka łemkowskiego założyła małą grupę, która z czasem się rozrosła. Zespół śpiewaczy z biegiem lat rozrósł się także do grupy tanecznej.
Członkowie Łastiwoczki mają w swoim repertuarze obrzędowe tańce łemkowskie, odtworzyli m.in. obrzęd łemkowskiego wesela, nagrali dwie płyty wokalne. Pieśni, które śpiewają, są oparte na naturalnych przekazach starszych osób.
- Tańce obecnie opracowują nam choreografowie, natomiast pieśni przekazywane są w większości w domu. Moje pokolenie miało bezpośredni kontakt z przesiedleńcami, z osobami, które przyjechały na Dolny Śląsk w 1947 roku po akcji Wisła - mówiła kierowniczka zespołu Łastiwoczka Joanna Habura. - Nasz język jest żywy, praktycznie w każdym domu łemkowskim rozmawia się po łemkowsku i jest to zupełnie naturalne. Pochodzimy z regionu Polski, gdzie jest bardzo duże skupisko Łemków. Mówi się nawet, że Przemków jest stolicą Łemków. Nikt się temu nie dziwi. Małe dzieci mówią po łemkowsku, bo w ich domu właśnie tak się komunikuje - dodała śpiewaczka. – Najmłodsi mają swobodny dostęp do języka i do zawartości naszej kultury.
O czym śpiewa Łastiwoczka? Zachęcamy do odsłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Gość: Joanna Habura (śpiewaczka tradycyjna)
Data emisji: 25.09.2019
Godzina emisji: 15.35
gs