Jak ocenzurowano Białoszewskiego?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
– Chodziło o to, by Polska i Polacy wypadli jednoznacznie. By drażliwie tematy nie były poruszane – opowiadał w Dwójce o ingerencjach cenzury Adam Poprawa, redaktor czternastego, ale pierwszego pełnego wydania "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
Audio
  • Z Adamem Poprawą o nowym wydaniu "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego rozmawia Joanna Szwedowska (Wybieram Dwójkę)
Dopiero dziś możemy poznać pełny, bez ingerencji cenzury, tekst Pamiętnika z powstania warszawskiego. Czym książka Białoszewskiego różni się od wcześniejszych wydań? (na zdj.: Warszawa, Ochota, ul. Tarczyńska - impreza pt. Mironalia poświęcona Mironowi Białoszewskiemu)
Dopiero dziś możemy poznać pełny, bez ingerencji cenzury, tekst "Pamiętnika z powstania warszawskiego". Czym książka Białoszewskiego różni się od wcześniejszych wydań? (na zdj.: Warszawa, Ochota, ul. Tarczyńska - impreza pt. "Mironalia" poświęcona Mironowi Białoszewskiemu)Foto: Teodor Walczak/PAP/CAF

29 lipca ukazała się przygotowana przez Państwowy Instytut Wydawniczy, wolna od ingerencji cenzury, edycja słynnego dzieła Mirona Białoszewskiego. Opracowana została ona na podstawie maszynopisu pierwszego wydania oraz autorskiego nagrania z archiwum Polskiego Radia.

Właśnie tego nagrania od 1 sierpnia przez ponad dwa miesiące słuchamy w Dwójce >>>
Co ciekawe, ingerencji w tekście Białoszewskiego nie wprowadzał cenzor oficjalny, ale – jak tłumaczył Adam Poprawa – "zaprzyjaźniony partyjny urzędnik", który proponował, co należałoby skreślić, zanim rzecz pojawi się w rękach cenzora. Na co więc zwrócił uwagę "zaprzyjaźniony urzędnik" i co zostało w 1970 roku wycofane z arcyksiążki o Powstaniu?

O dziele Bialoszewskiego rozmawialiśmy w Dwójce również z krytykami literackimi>>>
Były to, opowiadał Adam Poprawa, dwojakiej natury skreślenia: ideologiczne i językowe. O tym, czego dokładnie dotyczyły, a także o tym, jak autorskie wykonanie "Pamiętnika" wpłynęło na ostateczny kształt dzieła – w rozmowie, którą z Adamem Poprawą przeprowadziła Joanna Szwedowska.
jp/mc

Czytaj także

Krystyna Janda: ocena Powstania Warszawskiego nie należy do mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:00
- Powstanie Warszawskie budzi we mnie emocje, jak u większości ludzi, ale nie wiem, czy miałabym prawo je oceniać - mówiła Krystyna Janda, która przygotowała spektakl na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Po ponad 30 latach przypominamy słynne radiowe nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sobolewski: "Pamiętnik z powstania warszawskiego" arcydziełem na miarę "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
O nowym wydaniu arcydzieła Mirona Białoszewskiego rozmawialiśmy w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania. A od 1 sierpnia „Pamiętnika” w autorskim odczytaniu słuchać będziemy na naszej antenie.
rozwiń zwiń