Bunt i dyscyplina. Jak rodził się mit Jacka Kerouaca

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 14:33
- Czując się bez przerwy outsiderem, chciał być jednocześnie uznany – mówił o amerykańskim pisarzu Filip Łobodziński, tłumacz książki Joyce Johnson "Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca".
Audio
  • Z Filipem Łobodzińskim o książce Joyce Johnson "Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca" rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
Fragm. okładki książki Joyce Johnson Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca
Fragm. okładki książki Joyce Johnson "Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca"Foto: mat. promocyjne wydawnictwa Axis Mundi

Joyce Johnson poznała Kerouaca na randce w ciemno zaaranżowanej przez Allan Ginsbererga. Żyła z pisarzem przez dwa lata.

W swojej książce skupia się na genealogii, dzieciństwie i pierwszych latach kariery autora "W drodze", pokazuje początki pokolenia beatników i analizuje mechanizm powstania mitu Kerouaca - pisarza zbuntowanego, niepokornego, wyrazistego, który stał się głosem swojego pokolenia. Pisarza, który - jednocześnie - w żmudny, zdyscyplinowany sposób dążył do osiągnięcia literackiego mistrzostwa.

Jak wyglądała od kuchni praca twórcza autora kultowego "W drodze"? Czy Kerouac naprawdę zerwał z amerykańskim stylem życia? I jakie nowe znaczenia dla odczytania biografii pisarza, ale i jego książek, niesie fakt, iż był "kanadolem"?

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Filip Łobodziński (tłumacz biografii Joyce Johnson "Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca")

Data emisji: 3.08.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/bch

Czytaj także

Kurt Vonnegut. Ciężki krzyż ateisty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
- To był dobry człowiek, który nie mógł pojąć ogromu zła na świecie. Jego światopogląd nie dawał żadnego wyjaśnienia - uważa tłumacz prozy Kurta Vonneguta Lech Jęczmyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wróg dobrego smaku. Powieści Philipa Rotha

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:00
– Dla pisarza dobry smak jest wyrazem pewnego konformizmu i kapitulacji – mówił Jerzy Jarniewicz o Philipie Rocie, autorze m.in. skandalizującego "Kompleksu Portnoya".
rozwiń zwiń