Janusz Warnecki - aktor, reżyser, dyrektor

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2010 12:01
14 lutego 2010, godz. 18:00

Zakładka literacka: Janusz Warnecki - aktor, reżyser, dyrektor - w 40. rocznicę śmierci artysty.

Jest to postać, o której nie można zapomnieć w roku jubileuszowym Polskiego Radia. Janusz Warnecki bowiem współpracował z radiem od 1925 roku jako aktor i reżyser, choć, co prawda, nieregularnie. Na scenie zadebiutował rolą Firułkesa w Małce Szwarcenkopf w Zakopanem w 1915 roku, od 1921 roku występował w teatrach warszawskich, a w 1928 zdał eksternistyczny egzamin reżyserski. Już przed wojną dyrektorował - międzyi inymi w warszawskim Teatrze Letnim i w Teatrach miejskich we Lwowie. Po wojnie wielokrotnie dowodził scenami Krakowa, Warszawy, Poznania i Bialegostoku. Do historii teatru polskiego przeszły jego role: Pigwy w "Śnie nocy letniej" Szekspira, Gustawa-Konrada w mickiewiczowskich "Dziadach", Millera w "Intrydze i miłości" Fryderyka Schillera, Rodryga w "Cydzie" P. Corneille, Profesora Higginsa w "Pigmalionie" G. B. Shawa, Rembrandta w "Powrocie syna marnotrawnego" Romana Brandstettera.

W latach 1956-61 Janusz Warnecki był dyrektorem Teatru Polskiego Radia. Wyreżyserował wówczas wiele słuchowisk, w kórych często brał udział jako aktor - między innymi wg sztuki Jerzego Szaniawskiego "Adwokat i róże", "Czarującą szewcową" F. G. Lorki, "Damy i huzary" Aleksandra Fredry, a przede wszystkim komedie muzyczne: "Żołnierz królowej Madagaskaru" Stanisława Dobrzańskiego i Juliana Tuwima i "Porwanie Sabinek" wg sztuki braci Schontanna. W 1966 roku za rolę w widowisku telewizyjnym "Mistrz" wg scenariusza Zdzisława Skowrońskiego w reżyserii Jerzego Antczaka otrzymał prestiżową nagrodę na festiwalu Prix Italia.

Był wykładowcą warszawskiej PWST (dzisiejszej Akademii Teatralnej). Pisał i wystawiał sztuki dla dzieci. Pozostawił po sobie tom wspomnień zatytułowany "Najdłuższy mój monolog".

Swojego pedagoga i mistrza wspominają jego partnerzy ze sceny, z radia i z ekranu - znani aktorzy: Ignacy Gogolewski i Bogdan Łazuka. O niełatwej drodze zawodowej Janusza Warneckiego mówi historyk teatru - profesor Edward Krasiński, a swojego radiwego szefa wspomina wieloletni kierownik produkcji Teatru Polskiego Radia - Maria Chludzińska. W audycji nie zabraknie wybranych fragmentów słuchowisk z udziałem i w reżyserii Janusza Warneckiego oraz fragmentów prozy i poezji w jego interpretacji - z fragmentem "Pana Tadeusza" na czele.

Nie bez powodu 14. lutego o godzinie 21.30 w cyklu "Dramat w Teatrze Wyobraźni" przypominamy „Damy i huzary” z 1957 roku. Jest to praca reżyserska Janusza Warneckiego, którą słuchacze będą mogli podziwiać, delektując się wspaniałą interpretacją wielkich aktorów, z których prawie wszyscy już dziś należą do historii.

POSŁUCHAJ   AUDYCJI