Ortodoksyjni Żydzi okiem ateistki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 08:51
- Uczyliśmy się dużo od siebie. Dla mnie inspirujące było to, że oni w szabat odcinali się od elekroniki, wyłączali telefony - mówiła w Dwójce J. S. Margot, autorka książki "Mazel Tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów".
Audio
  • J. S. Margot o książce "Mazel Tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów" (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe wydawnictwa Czarne

J. S. Margot przez sześć lat spędzała popołudnia w domu Schneiderów, żydowskiej rodziny żyjącej na obrzeżach społeczeństwa belgijskiego, pomagając ich dzieciom w nauce. W audycji opowiadała, że została zatrudniona ze względu na ich córkę. - Ona cierpi na dyspraksję (zespół niezgrabnego dziecka). Schneiderowie nie chcieli, żeby to się zbyt szybko wydało w ich społeczności, bo mogło w przyszłości utrudnić jej zamążpójście. Dlatego zatrudnili osobę z zewnątrz.

Autorka książki dodała, że dla ortodoksyjnych Żydów bardzo ważne są geny, które przekaże się przyszłym dzieciom. J. S. Margot opowiadała o codziennych relacjach w rodzinie Schneiderów, roli muzyki i poczucia humoru w życiu ortodoksyjnych Żydów, ale też o potrzebie dialogu między ludźmi ze skrajnie różnych środowisk.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: J. S. Margot (pisarka)

Data emisji: 12.08.2018

Godzina emisji: 21.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

bch/kh

Czytaj także

Antysemityzm, czyli Polacy przeciw Polakom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:00
- Jak można wyliczać, ilu Polaków i ilu Żydów zginęło podczas wojny? To obywatele jednego kraju, którzy tu się kształcili i płacili podatki - pyta autorka "Tajemnicy Pana Cukra".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polacos". Przygody polskich Żydów w Kostaryce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 18:30
– Praca nad tą książką także zaczęła się jako przygoda – mówiła w Dwójce Anna Pamuła, autorka niedawno wydanego tomu "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki".
rozwiń zwiń