Debiutancka powieść Aleksandry Tarnowskiej "Wniebogłos" to niezwykle oryginalna proza, której akcja dzieje się w wiosce Tuklęcz w środkowej Polsce. Autorka wprowadza czytelnika w świat małej społeczności, w której przetrwały jeszcze tradycyjne zwyczaje, rytuały i przesądy, związane z przechodzeniem z życia do śmierci. Ale podobnie jak długa jest historia wsi Tuklęcz, tak i w usłyszanych przez Tarnowską głosach dosłyszeć można echa trenów i psalmów Kochanowskiego. Piękna, dojrzała proza - czytamy w uzasadnieniu decyzji jury Nagrody Kościelskich.
17:16 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_05_06-09-34-15.mp3 Aleksandra Tarnowska o swojej debiutanckiej powieści pt. "Wniebogłos" (Poranek Dwójki)
Aleksandra Tarnowska odbierze nagrodę w Warszawie
Jurorami byli: Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Justyna Hanna Orzeł, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając i Jan Zieliński.
Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 27 września br. w Warszawie w Pałacu Rzeczypospolitej, reprezentacyjnej siedzibie Biblioteki Narodowej.
Nagroda Kościelskich od 1962 roku
Nagroda Fundacji im. Kościelskich (zwana także Nagrodą Kościelskich) to jedna z ważniejszych, corocznych nagród dla młodych twórców literatury, przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w Genewie. Organizacja ta powstała na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim - wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.
Nagrody otrzymują pisarze, poeci i krytycy literaccy, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Laureatów wybiera jury, powoływane przez Radę Fundacji.
Najwięksi wśród laureatów
Od 1989 roku wręczenie nagrody odbywa się w Polsce (wcześniej w Genewie), na przemian w Warszawie i Krakowie oraz w Miłosławiu - w wielkopolskim pałacu, dawnej własności Kościelskich.
Dotychczasowymi laureatami zostali m.in.: Magdalena Tulli, Wisława Szymborska, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Stanisław Barańczak czy Ryszard Krynicki.
***
pg/kmp