Wokół Sprawy Pułkownika Miasojedowa - audycja, w której o książce Józefa Mackiewicza i problemach w niej poruszanych mówi prof. dr hab. Włodzimierz Bolecki - krytyk literacki i znawca twórczości pisarza.
Powieść "Sprawa pułkownika Miasojedowa" znaną w Polsce zaledwie od paru lat (dzięki londyńskiemu wydawnictwu Kontra) napisał Józef Mackiewicz w 1962 r. Jest to w pewien sposób powieść niezwykła, ponieważ z jednej strony pisarz dokumentuje historię, która wydarzyła się w Rosji w czasie I Wojny Światowej (w 1915 r. został skazany i powieszony za szpiegostwo na rzecz Niemiec pułkownik carski - Sergiusz Miasojedow), z drugiej zaś podważa oficjalne wyniki śledztwa i udawadnia bezzasadność oskarżenia. Pokazuje w sensacyjnej formie, że „sprawa Miasojedowa” choć nazywana „rosyjską sprawa Dreyfusa” w istocie jest jej odwróceniem. O ile bowiem Dreyfus – oficer francuski został niesłusznie oskarżony o szpiegostwo, skazany i dzięki reakcji opinii publicznej w końcu zrehabilitowany, o tyle Miasojedowa za sprawą ogarniętego histerią wojenną i nastrojami antysemickimi społeczeństwa, skazano na śmierć i powieszono.
Jest też powieść Józefa Mackiewicza swego rodzaju analizą wydarzeń i splotu okoliczności prowadzących do tragedii nie tylko pułkownika Miasojedowa, ale i dramatu jego żony – Klary, przez całe życie naznaczonej piętnem nazwiska Miasojedow.
Audycja Bożeny Markowskiej.