Fredro w rytmie elektroniki z lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 12:55
– Głównym bohaterem mojego akompaniamentu towarzyszącego czytaniu Fredry w Ogrodzie Saskim są elektroniczne organy – mówił w Dwójce Olo Walicki, jeden z autorów muzycznej oprawy warszawskiego finału akcji Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry.
Audio
  • Narodowe Czytanie Dziel Aleksandra Fredry - relacja z Ogrodu Saskiego. Mówi Olo Walicki oraz Edward Chudzik, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury (Dwójka)
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Krakowa
Urszula Dudziak, Krzesimir Dębski, Pascal Brodnicki, Andrzej Pągowski, Robert Korzeniowski biorą udział w Ogrodzie Saskim w Warszawie w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry.
Urszula Dudziak, Krzesimir Dębski, Pascal Brodnicki, Andrzej Pągowski, Robert Korzeniowski biorą udział w Ogrodzie Saskim w Warszawie w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry. Foto: Jacek Turczyk/PAP

Najważniejsza część obchodów Narodowego Czytania dziel Aleksandra Fredry odbyła się w sobotę w Ogrodzie Saskim. Znani i lubiani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury dzięki swojej interpretacji pięciu najpopularniejszych dramatów pisarza przenieśli nas do XIX-wiecznych dworów i dworków pełnych miłosnych intryg. Wcielili się w role niezapomnianych postaci wymyślonych przez komediopisarza, które tworzą zabawny obraz polskiego społeczeństwa.

>>Weź udział w Konkursie Fredrowskim. Wygraj cenne nagrody<<

Muzyczne tło fredrowskiej lektury przygotowało wielu artystów – wśród nich znany słuchaczom radiowej Dwójki kontrabasista i kompozytor Olo Walicki. Jak opowiadał w rozmowie z Beatą Stylińską, zdecydował się na improwizację na elektronicznych organach z lat 70. ze względu na wywołaną tą muzyką swoistą atmosferę. – Organy, które mają w sobie również automaty perkusyjne, wprowadzają jakąś nutkę kojarzącą się z epoką dansingów, z prowincją. Z drugiej strony natomiast: instrumenty te miały powszechne zastosowanie w Europie Zachodniej w kościołach. Zatem mamy tu różne wartości, także trochę sakralne – opowiadał Olo Walicki.

>>> Zobacz specjalny serwis poświęcony akcji "Narodowe Czytanie" <<<
W niedzielę, 8 września, o godz. 17.30 zapraszamy na radiową adaptację "Zemsty" w reżyserii Jana Świderskiego! W słuchowisku z 1974 roku wystąpiła plejada znakomitych aktorów: m.in.: Elżbieta Starostecka, Czesław Wołłejko, Andrzej Seweryn, Danuta Szaflarska i Wieńczysław Gliński.
Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Aleksander Fredro
Czytaj także

Papkin i Podstolina, czyli "Zemsta" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:05
Zapraszamy na "Zemstę" wg komedii Aleksandra Fredry, zrealizowaną w 1974 roku w reżyserii znakomitego Jana Świderskiego, którego usłyszymy również w roli Cześnika Raptusiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weekend z Fredrą w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 08:00
W tym roku, w ramach Narodowego Czytania, przybliżamy postać wybitnego polskiego komediopisarza i pamiętnikarza. W sobotę, 7 września, wielki finał akcji. Z tej okazji w Dwójce wiele audycji specjalnych oraz - to już w niedzielę - słuchowisko!
rozwiń zwiń