Polskie Radio 1939. Bohaterowie przed mikrofonami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 18:50
Towarzyszyliśmy Polakom w pierwszych dniach II wojny światowej. Dokumentuje to wystawa w warszawskiej Kordegardzie "A muzyka wciąż grała. Polskie Radio 1939”, o której opowiadał w Dwójce Waldemar Listowski, dyrektor archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Waldemar Listowski o wystawie "A muzyka wciąż grała… Polskie Radio 1939" w warszawskiej Kordegardzie (Poranek Dwójki)
Stanowisko spikerskie Polskiego Radia
Stanowisko spikerskie Polskiego RadiaFoto: Archiwum Polskiego Radia – tygodnik „Radio i Świat”, 1948.

Oparta na radiowych archiwaliach wystawa obejmuje krótki okres działalności Polskiego Radia - od sierpnia 1939r. do października 1939 r., kiedy ogłoszono zawieszenie jego działalności. Na prezentacji znalazły się m.in. słynne przemówienie sejmowe Józefa Becka, komunikaty radiowe, fragmenty codziennych przemówień podpułkownika Wacława Lipińskiego oraz apele porządkowe dotyczące sytuacji w Warszawie, odczytywane przez radiowych spikerów.
Można tam też zobaczyć listę ponad 100 osób z Polskiego Radia w Warszawie i Rozgłośni Regionalnych w Łodzi, Toruniu, Katowicach i Poznaniu, którzy pracowali w rozgłośni podczas oblężenia stolicy.
- Postanowiliśmy uczcić tę chwilę, ten trudny czas, kiedy nadzieja mieszała się z różnymi emocjami, a później pozostał im już jedynie honor, który nie pozwalał się poddawać, który powodował, że praktycznie bez szansy na wielki sukces postanowili bronić tego, co było dla nich najważniejsze. Chcielibyśmy przez pryzmat postaw ludzkich pokazać, jak funkcjonowało wtedy Polskie Radio – tłumaczył Waldemar Listowski w "Poranku Dwójki". Dlatego w centrum wystawy znajdują się  mniej znani dziś pracownicy radia, którzy podtrzymywali wtedy na duchu mieszkańców Warszawy.
- To nie byli żołnierze zaprawieni w bojach, to byli ludzie kultury. Szereg kobiet, spikerek… to byli wojownicy, którzy walczyli na trochę innym froncie. Odważni, bohaterscy ludzie, którzy nie zwracając uwagi na nic, kontynuowali swą pracę przez trzydzieści dni – podkreślił.
Ekspozycję będzie można oglądać do 5 października.
Rozmawiał Paweł Siwek.
pp/mc

Czytaj także

Wojenne radio

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 19:03
Radioodbiorniki, dokumenty, galeria fotograficzna pracowników, fotografie studiów radiowych i prasa codzienna z września 1939 roku przekazująca informacje o działalności radia. Oto pamiątki pracowników Polskiego Radia będące eksponatami rozpoczynającej się wystawy „A muzyka wciąż grała… Polskie Radio 1939”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 września 1939. Polskie władze uciekają do Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 05:50
17 września 1939 roku Prezydent RP Ignacy Mościcki, Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz i premier RP Felicjan Sławoj Składkowski wraz z rządem przekroczyli w późnych godzinach wieczornych granicę z Rumunią, gdzie zostali internowani.
rozwiń zwiń