W Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć niezwykłą wystawę, która prezentuje trzy wieki historii jednej z najbardziej tajemniczych organizacji w dziejach świata czyli masonerii. O wyjątkowości tej wystawy w Polskim Radiu 24 mówiła badaczka historii Katarzyna Jarzyna.
Gość PR24 zaznaczyła, że jest to pierwsza tak duża wystawa poświęcona tej tematyce. – Masonem jest człowiek, który wyznaje pewne zasady i wartości spójne dla ruchu, który stawia sobie za cel doskonalenie jednostek. Mason kieruje się wartościami takimi jak dobroczynność czy niesienie pomocy innym ludziom oraz dążenie do zgłębiania wiedzy – podkreśliła Katarzyna Jarzyna, badaczka historii.
- Początki masonerii dotyczą Anglii i sięgają XVII wieku. Większość zabytków z tego okresu niestety została zniszczona. Na szczęście część z nich można odtworzyć. Bardzo różne było podejście do kobiet, gdyż w tych czasach kobiety nie brały aktywnego udziału w życiu publicznym czy politycznym. Masonerię kobiecą od męskiej odróżnia rytuał, który inaczej ukazuje te dwie płcie – wyjaśniła Katarzyna Jarzyna.
Akcja i sztuka: Rozdroże 2014
W Warszawie ruszył interdyscyplinarny Festiwal Rozdroże 2014. Tegoroczna, 21. edycja, poświęcona jest dwojgu artystom: francuskiej choreografce Maguy Marin oraz polskiemu reżyserowi i artyście - Tadeuszowi Kantorowi.
Dyrektor festiwalu Janusz Marek mówił w Polskim Radiu 24 , że spektakl Maguy Marin poza uniwersalnym charakterem ma również wymiar społeczno – polityczny. Jego głównym tematem jest próba udzielenia odpowiedzi na to czy można ulegając wspólnemu rytmowi życia skazujemy się na pewnego rodzaju dyktaturę i utratę wolności – zaznaczył Janusz Marek.
Filmy po amerykańsku
We Wrocławiu trwa święto ambitnego i niezależnego kina czyli piąta edycja Amerykańskiego Festiwalu Filmowego.
- Staramy się pokazywać te filmy, których polscy widzowie nie będą mieli okazji obejrzeć w kinach. Wybieramy takie obrazy, które przełamują stereotypy dotyczące amerykańskich produkcji i prezentujemy nieznanych aktorów. To znakomite kino o zwykłych ludziach, problemach dlatego te filmy są bardzo uniwersalne, a ich tematyka dociera do wszystkich widzów – podkreślił Marcin Pieńkowski, współtwórca 5. AFF.
W audycji również przegląd najbliższych premier filmowych przygotowanych przez Małgorzatę Borychowską z Aurora Films.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Mai Kluczyńskiej!
PR24/Paulina Olak