Powstaje pierwsza w historii trójwymiarowa inwentaryzacja świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie.
Dokonują jej specjaliści z firmy Leica Geosystems z Warszawy we współpracy z Politechniką Wrocławską. Inwentaryzacja powstanie dzięki jednemu z najnowocześniejszych na świecie skanerów laserowych. "Skanowanie laserowe 3D jest obecnie stosowane na całym świecie w budownictwie i architekturze, inżynierii przemysłowej, geodezji, ochronie zabytków i archeologii, w kryminalistyka i wielu innych dziedzinach" - mówi Waldemar Kubisz z Leica Geosystems. – „Skanowanie laserowe jest niezastąpione, gdy trzeba szybko wykonać inwentaryzację obiektu, którego dokumentacja nie istnieje lub jest nieaktualna” - wyjaśnia. Dzięki technologii laserowej można szybko, dokładnie i w bezpieczny dla obiektu sposób pozyskać dane do wytworzenia jego trójwymiarowego modelu.
Jak działa skaner 3D? Po uruchomieniu urządzenia specjalna wiązka laserowa „omiata” otaczającą przestrzeń i, poprzez pomiar odległości i przesunięcia kątowego obiektów, jakie napotyka, wyznaczane są współrzędne X, Y, Z punktów. Zasięg skanera wynosi do ok. 300 m, a dokładność dla odległości 50m wynosi aż +/-6mm. Wykonanie pełnej wizualizacji obiektu możliwe będzie dzięki integracji chmury punktów, które zbierze skaner, ze cyfrowym zdjęciem świątyni.
Pomiary w terenie rozpoczną się na przełomie lutego i marca i potrwają ok. 9 dni. Ze wstępnymi wynikami i technologią, dzięki której je uzyskano, będzie można zapoznać się podczas jednego z dwóch wykładów zatytułowanych "3D Scanning technology. Leica HDS", prowadzonych przez dra Jacka Kościuka z Politechniki Wrocławskiej i inż. Waldemara Kubisza. Odbęda się one – niestety - w Muzeum Mumifikacji w Luksorze 7 marca i 10 marca w kairskiej stacji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze.
Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska, działająca pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, jest obecnie kierowana przez dra Zbigniewa Szafrańskiego. Polacy od kilkudziesięciu lat odrestaurowują jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Egipcie: świątynię egipskiej królowej Hatszepsut.
(pap/im)