Studio form dokumentalnych: Żegota

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2007 22:15
4 grudnia 1942 r. przy Delegaturze Rządu RP na Kraj powołano Radę Pomocy Żydom o kryptonimie „Żegota”. Powstała ona w wyniku przekształcenia Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom utworzonego pod koniec września 1942 r. z inicjatywy znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski Zofii Kossak – Szczuckiej i związanej z PPS Wandy Krahelskiej – Filipowiczowej.

Poniedziałek, 10 grudnia, godz. 22. 15

Członkami „Żegoty” byli ludzie reprezentujący różne poglądy społeczne i polityczne. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność Równość Niepodległość, Robotniczej Partii Polskich Socjalistów, Stronnictwa Ludowego, Stronnictwa Demokratycznego, Bundu, Żydowskiego Komitetu Narodowego, Frontu Odrodzenia Polski, Związku Syndykalistów Polskich i Polskiej Organizacji Demokratycznej. Przewodniczącym Rady został Julian Grobelny (PPS-WRN), wiceprzewodniczącymi Tadeusz Rek (SL) i Leon Feiner (Bund), sekretarzem Adolf Berman (ŻKN), skarbnikiem Ferdynand Arczyński (Stronnictwo Demokratyczne).

Rada skupiała kilkunastoosobowy zespół, który kierował akcją pomocy dla Żydów, udzielanej przez organizacje polityczne, społeczne i osoby indywidualne. Dla usprawnienia działalności „Żegoty” utworzono jej Biuro Wykonawcze, a następnie referaty: mieszkaniowy, dziecięcy – kierowany przez Irenę Sendlerową, terenowy i lekarski. Kontakty z „Żegotą” z ramienia Delegatury utrzymywali Witold Bieńkowski oraz jego zastępca w referacie żydowskim Delegatury Władysław Bartoszewski.

W Studiu Form Dokumentalnych o "Żegocie" mówić bedzie prof. Władysław Bartoszewski i prof. Tomasz Szarota; przedstawimy takze teksty dokumentalne zwiazane z powstaniem i działalnością tej organizacji.

Czytaj także

„Marysia” – reportaż Małgorzaty Nabel z Radia Zachód w Zielonej Górze

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2008 18:15
Maria Kowalska jest dzieckiem Holocaustu. Niania wyniosła ją z getta wileńskiego, w którym zginęli jej rodzice. Ponad 67 lat żyła z przeświadczeniem, że nie ma rodziny. Ale niespodziewanie dla niej samej zdarzyło się coś, co sprawiło, że może dziś mówić o sobie: szczęśliwy człowiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ludzki odruch" - reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Waldemara Kasperczaka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2007 18:15
Rok 2007. Warszawa. W jednej z warszawskich szkół dochodzi do niecodziennego wydarzenia. Polka Józefa Tracz pierwszy raz po 63 latach spotyka się z Miriam Schmetterling, której wraz ze swymi rodzicami uratowała życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W imię ojca" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2008 18:15
Dziś w wieku 98 lat zmarła Irena Sendlerowa, która w czasie wojny uratowała z warszawskiego getta około dwa i pól tysiąca dzieci. Jednym z tych dzieci jest Elżbieta Ficowska, która miała wówczas 5 miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jedno życie, jeden świat" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2007 18:15
Irena Sendlerowa, która uratowała z warszawskiego getta ok. 2500 dzieci jest kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń