Tematem albumu są warszawskie kapliczki podwórkowe. Zachowało się ich zaskakująco dużo, przede wszystkim w Śródmieściu i na Pradze, ale też na Woli, Ochocie i Mokotowie, czyli tam gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Większość powstała podczas okupacji. Stoją w podwórkach - studniach, wiszą w bramach kamienic, czasem na klatkach schodowych. Przez lata z powodu naiwnej stylistyki i skromnych materiałów, traktowane były z przymrużeniem oka, lub po prostu niezauważane. Historie związane z ich powstaniem są prawie nieznane.
Książka zawiera blisko 300 zdjęć wykonanych przez Annę Beatę Bohdziewicz. Najstarsze, czarno-białe fotografie powstały na początku lat 80., ostatnie w 2009 roku. Uwiecznionych zostało ponad 200 kapliczek, wraz z ich intymnym, fascynującym światem, pełnym osobistych pamiątek: różańców, ryngrafów, imiennych świadectw pierwszej komunii, portretów Jana Pawła II.
Zdjęciom towarzyszą wspomnienia mieszkańców kamienic zebrane przez Magdalenę Stopę. Często są to relacje świadków pamiętających budowę kapliczek i wydarzenia, które temu towarzyszyły. Pełne emocji opowieści pozwalają spojrzeć na historię Warszawy z perspektywy doświadczeń pojedynczych osób, poznać przejmujące losy warszawiaków.