Po drugiej stronie cienia. Pożegnania w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 10:00
Początek listopada jest w naszej tradycji czasem wspominania tych, których już nie ma między nami. W tych dniach zadumy przywołamy w Dwójce osoby nam bliskie, te, które chcemy zapamiętać; te, których zapomnieć nie wolno.
Audio
  • Marek Skwarnicki - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Oscar Niemeyer - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Maria Fołtyn - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Krzysztof Michalski - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Aleksander Wieczorkowski - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Aleksander Bednarz - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Edmund Niziurski - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Galina Wiszniewska - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Sokrat Janowicz - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Joanna Bogacka - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Zygmunt Januszewski - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Maciej Malicki - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Maciej Korwin - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Jerzy Nowak - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Joanna Chmielewska - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Krzysztofa Nazar - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
  • Jerzy Bereś - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
Po drugiej stronie cienia. Pożegnania w Dwójce
Foto: East News/Glowimages

W tygodniu poprzedzającym święto Wszystkich Świętych, od poniedziałku do piątku, w cyklu "Pożegnania" przedstawimy sylwetki osób, które pożegnaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy Erazma Ciołka, Teresy Torańskiej, Albrechta Lemppa, Marii Fołtyn i Jacka Woźniakowskiego.

Nastrój refleksji nad upływającym czasem i kruchością ludzkiego życia wypełni już czwartkową ramówkę (31 października). W "Poranku Dwójki" przywołaliśmy postać Marka Skwarnickiego, poety, prozaika, publicysty, tłumacza i przyjaciela Jana Pawła II.

Po godz. 9.30 opowiadaliśmy o zmarłym w grudniu zeszłego roku Oscarze Niemeyerze, brazylijskim architekcie, przedstawicielu światowej architektury modernistycznej.

W czwartkowym "Notatniku Dwójki" po godz. 15.00 wspominaliśmy Krzysztofa Michalskiego, filozofa, pedagoga i twórcę Instytutu Nauki o Człowieku.

O 15.50 Witold Malesa przypomniał osobę Aleksandra Wieczorkowskiego, polskiego dziennikarza związanego m.in. z Polityką, Przeglądem Kulturalnym i Polskim Radiem, który zmarł 24 grudnia roku 2012.

W "Sezonie na Dwójkę" o godz. 18.00 Jacek Wakar wraz ze swoimi gośćmi rozmawiał o dorobku Patrice'a Chereau, (zm. 7 października 2013), jednego z najgłośniejszych twórców francuskiego teatru ostatnich dekad, a od lat 90. także tamtejszego kina.

Z kolei o godz 21.20 usłyszeliśmy wspomnienia o Aleksandrze Bednarzu, aktorze i reżyserze, częstym gościu studiów Teatru Polskiego Radia.

***

Piątek (1 listopada) - Wszystkich Świętych
W "Poranku Dwójki" o godz. 6.50 wspominaliśmy Edmunda Niziurskiego, twórcę klasyki literatury młodzieżowej, autora "Księgi urwisów", "Sposobu na Alcybiadesa" i "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa".

Po godz. 9.53 przedstawiliśmy sylwetkę Galiny Wiszniewskiej, rosyjskiej śpiewaczki, która największe sukcesy święciła na scenie moskiewskiego teatru Bolszoj.

O 12.53 zabrzmiały fragmenty twórczości Sokrata Janowicza, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy tworzących po polsku i białorusku, który tłumaczył na białoruski wiersze Tadeusza Różewicza.

W "Notatniku Dwójki" po godz. 15.00 Dawid Dziedziczak przedstawił portret dwóch znakomitych polskich aktorek, które pożegnaliśmy w tym roku Lucyny Winnickiej i Teresy Szmigielówny, bohaterek głośnego filmu Jerzego Kawalerowicza "Pociąg".

Po godz. 15.50 przypomnieliśmy postać Joanny Bogackiej, wybitnej aktorki Teatru Wybrzeże.
O godzinie 17.00 na dwugodzinną audycję poświęconą naszemu redakcyjnemu koledze Piotrowi Orawskiemu, który był autorem m.in. znakomitego radiowego cyklu "Lekcje Muzyki", zapraszali Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska.
Wieczorem po godz. 21.20 wspominaliśmy Zygmunta Januszewskiego prorektora ASP w Warszawie.

O 22.00 słuchaliśmy opowieści o Sławomirze Mrożku, z kolei po godz. 22.30 o pianistce Oldze Rusinie opowiadały Róża Światczyńska i Anna Skulska.

Na koniec dnia Wszystkich Świętych, o godz. 23.23 przywołaliśmy postać Macieja Malickiego, znakomitego pisarza, którego pożegnaliśmy 19 czerwca tego roku.

***

Sobota (2 listopada) - Dzień Zaduszny

W sobotnim "Poranku Dwójki" o godz. 7.50 wspominaliśmy Macieja Korwina, reżysera teatralnego, dyrektora Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
O godz. 9.30 opowiadaliśmy o aktorze Jerzym Nowaku, z kolei po 12.50 wspominaliśmy autorkę kryminałów Joannę Chmielewską.

Po godz. 15.50 w cyklu "Pożegnania" usłyszeliśmy głos Krzysztofa Nazara, zmarłego reżysera teatralnego i telewizyjnego, dyrektora Teatru Wybrzeże.
Nasze wspominkowe spotkania zakończyliśmy w sobotę o godz. 22.20 opowieścią o Jerzym Beresiu, polskim rzeźbiarzu, autorze akcji i performerze.

Zobacz więcej na temat: Odeszli 2013
Czytaj także

Wspomnienie o polskiej Meryl Streep

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 18:00
- Była najwspanialszą aktorką swojego pokolenia, wierną jednemu teatrowi, w którym zagrała wszystko, co wielka aktorka powinna zagrać - mówił Maciej Prus o Joannie Bogackiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skwarnicki: Tygodnikowi Powszechnemu oddałem się w całości

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- W Tygodniku nigdy nie skłamaliśmy, choć nie mogliśmy nigdy powiedzieć całej prawdy – tak swoją pracę w "Tygodniku Powszechnym” wspominał w archiwalnym nagraniu Marek Skwarnicki - zmarły w marcu tego roku poeta, prozaik, tłumacz i publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Michalski – filozof z poczuciem misji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 09:16
– Wiele osób wyjeżdżało pracować za granicą, a on został w kraju. Bardzo się angażował w prowadzenie seminariów – wspominał zmarłego w lutym tego roku filozofa, pedagoga i twórcę Instytutu Nauki o Człowieku prof. Aleksander Smolar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Januszewski - nauczyciel i przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 12:00
- Kochał sztukę, kochał pracę ze studentami. Myślę, że bez tego nie potrafiłby żyć - mówił w Dwójce Paweł Nowak, prorektor ASP w Warszawie. W "Portretach" prof. Zygmunta Januszewskiego wspominali jego przyjaciele i studenci.
rozwiń zwiń