NATO szuka odpowiedzi na poważne zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 12:00
Wydawać się mogło, że nadchodzi "koniec polityki", czyli okres bezpieczeństwa i stabilności, w którym wszyscy, a przynajmniej mieszkańcy Północy, żyją długo i szczęśliwie. Nic bardziej mylnego. W Newport w Walii trwa szczyt przywódców państw Paktu Północnoatlantyckiego, którzy starają się znaleźć odpowiedź na poważne zagrożenia.
Audio
  • NATO szuka odpowiedzi na poważne zagrożenia (Puls świata/Dwójka)
Uczestnicy szczytu NATO w Newport: Od lewej: niemiecka minister obrony narodowej Ursula Von der Leyen, premier Włoch Matteo Renzi, prezydent Bronisław Komorowski,  kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande
Uczestnicy szczytu NATO w Newport: Od lewej: niemiecka minister obrony narodowej Ursula Von der Leyen, premier Włoch Matteo Renzi, prezydent Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois HollandeFoto: PAP/Paweł Supernak

W ciągu kilku tygodni runęły założenia bezpiecznego świata, w którym żyliśmy. Rosja zmienia reguły gry i przywraca zasady sprzed 100 lat. I rozpętała konflikt z Ukrainą. Z drugiej strony na Bliskim Wschodzie nasila się islamski radykalizm, a w Afganistanie fiaskiem zakończyły się próby normalizacji w tym kraju.
Dr Rafał Wonicki z Instytutu Filozofii UW i redakcji "Kultury Liberalnej" zwraca uwagę, że objawy kryzysu, wskazującego, że zmienia się geopolityczna układanka, były widoczne już od dłuższego czasu i nie powinno to być zaskoczeniem. - Rosja koło roku 2003-2004 dawała znać, że chce powrócić do starego układu geopolitycznego, a Zachód zorientował się, że następuje to przesunięcie około roku 2008, czyli podczas drugiej agresji na Gruzję - wyjaśnia gość radiowej Dwójki. Jednocześnie Stany Zjednoczone zaczęły wycofywać się z Europy i dokonały słynnego "resetu" w stosunkach z Rosją.
Zachodzące zmiany trafnie zauważyli komentatorzy i politolodzy, natomiast politycy na Zachodzie bardzo długo udawali, że nic się nie dzieje.
Czy podczas szczytu NATO zdoła znaleźć odpowiedź na nowe zagrożenia? Dr Wonicki uważa, że szczyt nie spełni wszystkich oczekiwań Polski, jeśli chodzi o powrót do klasycznego rozumienia pojęcia bezpieczeństwa pozimnowojennego. Choć są pozytywne sygnały, takie jak przemówienie Baracka Obamy w Estonii i zapowiedzi rotacyjnej obecności wojsk NATO w Polsce.
Na jaką pomoc ze strony NATO może liczyć Ukraina? Dlaczego neutralne kraje, takie jak Finlandia i Szwecja, chcą zacieśniać współpracę z NATO? Czy zrobi to wrażenie na Rosjanach?
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Jarosław Kociszewski.
(ag/jp)

Czytaj także

NATO wzmocni wschodnią flankę

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 07:32
- Na szczycie NATO w Newport udało się uniknąć zasadniczych różnic w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu - poinformował prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nałęcz: NATO wraca do strategii z czasów zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 09:07
- Wyraźnie widać, że NATO nie zamierza militarnie angażować się w kryzys ukraiński - ocenił w radiowej Jedynce doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni szczyt NATO Rasmussena

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 10:05
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po raz ostatni poprowadzi spotkanie przywódców państw Sojuszu w walijskim Newport. Od 1 października zastąpi go Norweg, Jens Stoltenberg, wybrany na stanowisko szefa NATO w marcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel USA o utworzenie koalicji przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku. "Musimy ich zaatakować!"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:04
Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał 10 krajów sojuszniczych, w tym Polskę, do udziału w koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku. Zaapelował o wsparcie, wykluczając przy tym wysłanie do Iraku sił lądowych.
rozwiń zwiń