"Nie chcę myśleć o tym, co zrobię, jeśli zawiedzie nawet to pisanie, jeśli w przyszłości białe płótna i białe kartki staną się światem odległym o miliony lat świetlnych, gdzie nie będę mógł nakreślić najmniejszego znaku".
José Saramago – portugalski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1998 – zmarł na białaczkę 18 czerwca 2010 w swoim domu na kanaryjskiej wyspie Lanzarote, gdzie spędził ostatnie lata życia.
W jego pogrzebie uczestniczyło 20 000 osób. Prochy Saramago spoczęły na lizbońskim cmentarzu Alto de San Juan.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Hanny Marii Gizy z dr Tomaszem Miłkowskim na temat wybranych aspektów życia i twórczości portugalskiego noblisty.
A w szczególności: dlaczego Saramago żyje nadal w Polsce; kiedy tak naprawdę miał swój debiut i dlaczego tak późno; w jakim celu uprawiał maskowanie literackie. Wśród wielu omawianych książek szczególną uwagę zwrócono na, zdaniem Kościoła, bluźnierczą Ewangelię według Jezusa Chrystusa oraz na mającą się niedługo ukazać O malarstwie i kaligrafii.
Dr Miłkowski ponadto zdemaskował podstawowy chwyt pisarski Saramago, zwany "co by było gdyby" .
Podkreślono również tajemnice oraz niejasności biografii i twórczości pisarza.
Zastanawiano się również, co oznacza samookreślenie ideowe Saramago: "komunista hormonalny"
Choć punktem wyjścia rozmowy o Saramago była jego śmierć, Hanna Maria Giza i jej gość podkreślali "stronę życia" tego pisarza: glęboko humanistyczne przesłanie jego książek.
22 lipca (czwartek), godz. 18:00