W Głosach z przeszłości, w cyklu "Pierwsze dni wolności" przypomnimy dziś wspomnienia zmarłego w listopadzie ubiegłego roku Jana Tyszkiewicza, trzeciego spośród piątki dzieci Władysława Tyszkiewicza i Róży z Tarnowskich.
Dziennikarz radiowy, kompozytor i pisarz, autor wspomnień „Arystokrata bez krawata”, powieści „Kareta asów”, a także zbioru rozmów z artystami „Gwiazdy i melodie”, niezwykle barwna postać, był wieloletnim współpracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, na antenie której prowadził popularne audycje muzyczne.
Był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau w latach 1944-1945. Tam też zastał go koniec wojny. Po wojnie pozostał zagranicą. Pracę w Radio Wolna Europa rozpoczął w latach pięćdziesiątych jako spiker. Od 1961 kierował jej działem muzyczno-rozrywkowym.
Do historii przeszły jego programy „Godzina bez kwadransa” i „Klub przebojów”. Przeprowadzał wywiady z wybitnymi muzykami jazzowymi: Ellą Fitzgerald, Louisem Armstrongiem, Countem Basie i Dukem Ellingtonem. Był także kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Światową sławę zyskał utwór „Song for a Better Tomorrow” („Modlitwa dziecka o lepsze jutro”). W 1975 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie.