Teksańczycy tęsknią za Śląskiem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 16:00
- Oni mówią piękną gwarą śląską z XIX wieku - opowiadał w Dwójce Gerard Kurzaj, jeden z organizatorów wystawy "Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”.
Audio
  • Rozmowa o śląskich Teksańczykach z udziałem Anny Dzwonkowskiej - Puci, Mariusza Puci i Gerarda Kurzaja (Źródła/Dwójka)
Tablica z wystawy Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś. Na 21 planszach zaprezentowano historię śląskich Teksańczyków  od ich osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych do chwili obecnej.
Tablica z wystawy "Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”. Na 21 planszach zaprezentowano historię śląskich Teksańczyków – od ich osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych do chwili obecnej.Foto: materiały prasowe organizatorów wystawy

Ekspozycja, otworzona 19 listopada w Senacie, przybliża losy śląskich emigrantów, którzy w XIX w. osiedlili się w Teksasie. Polscy Ślązacy byli założycielami najstarszej polskiej parafii i osady w Ameryce o nazwie Panna Maria, a także innych miejscowości o polskich nazwach, takich jak Częstochowa czy Kościuszko. Pomimo upływu dziesięcioleci udało im się zachować gwarę śląską i pamięć o przodkach. - Oni byli przekonani od czasu swojego wyjazdu ze Śląska, że mówią po polsku. Dopiero w latach 70. uświadomili sobie, że ich język nie do końca pokrywa się z polskim językiem literackim - zauważał Gerard Kurzaj, prezes Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla.

Do ożywienia kontaktów z teksańskimi Ślązakami doszło w latach 80. za sprawą amerykańskiej wyprawy opolskiego arcybiskupa Alfonsa Nossola, który pojechał sprawdzić, jak wygląda życie religijne Polonii w Teksasie. Kapłan był zaskoczony prośbami o przysłanie do Stanów Zjednoczonych księży mówiących śląską gwarą. Dziś potomkowie śląskich emigrantów regularnie odwiedzają Polskę. O tym, jak odnoszą się do swych polskich korzeni - w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadzący: Piotr Kędziorek
Goście audycji: Anna Dzwonkowska-Pucia (socjolog), Mariusz Pucia (muzykolog), Gerard Kurzaj, prezes Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla
Data wydarzenia: 21.11.2014
Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

Wojciecha Korfantego kochały kobiety i Ślązacy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:55
- Gdyby nie moje starania, to by dziś Katowice nie były polskie - mówił Wojciech Korfanty, jeden z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego. Dziś przypada 151. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń