- To będzie festiwal niezwykły, tak jak wszystkie dotychczasowe – mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Mamy okazję oglądać i słuchać utwory największej wagi artystycznej. To wielkie święto i wielkie wydrzenie.
- To święto wszystkich związanych z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. Oba Teatry wciąż działają i współpracują z najwybitniejszymi artystami polskimi – powiedziała Wanda Zwinogrodzka, kierownik artystyczny Teatru Telewizji. – To powód do świętowania, a i patrząc w przyszłość staram siębyć optymistką.
Teatr Telewizji przeżywa obecnie duże trudności. Bardzo ograniczono bowiem produkcję nowych przedstawień – w tym roku wyprodukowano tylko trzy tytuły. Wanda Zwinogrodzka wiąże pewne nadzieje ze zmianą Zarządu TP SA.
- Prezes Juliusz Braun wielokrotnie deklarował chęć wsparcia sceny telewizyjnej. Taka deklaracja znajduje się również w katalogu naszego festiwalu. Jeśli to nie nastąpi, to w przyszłym roku Teatru Telewizji na tym festiwalu nie będzie, bo zwyczajnie nie będziemy mieli co pokazać.
W lepszej sytuacji jest Teatr Polskiego Radia. Słuchowisko przygotowuje się bowiem szybciej i o wiele taniej, niż spektakl telewizyjny. Aby usłyszeć dlaczego, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie. Goście Studia Festiwalowego opwiadali także o wyborach repertuarowych i kontekstach funkcjonowania realizowanych przez oba teatry przedstawień.
"Ćwiczenia z Szekspira" – tak zatytułowane zostały warsztaty dla młodzieży, prowadzone przez Jana Warenycię. Głównym przekazem reżysera, związanego z Polskim Radiem, było: "U Szekspira nie ma nic przypadkowego!".
- Uważam, że wszystki środki teatru szekspirowskiego są do przeniesienia do teatru radiowego. Dominuje bowiem słowo i nie dekoracji, inscenizowania – mówił Jan Warenycia.
Także tej relacji można posłuchać, klikając na odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.
Dziś podczas Festiwalu wspominano radiowy i telewizyjny dorobek zmarłego w tym roku Krzysztofa Kolbergera. Z kolei pojutrze w dworku Sierakowskich odbędzie się spotkanie, poświęcone Andrzejowi Piszczatowskiemu, który zmarł w kwietniu tego roku. Naszym gościem był Wacław Tkaczuk, który będzie gospodarzem poniedziałkowego spotkania. W rozmowie wykorzystano fragmenty wywiadu, jaki Bogumiła Prządka przeprowadziła z Andrzejem Piszczatowskim.
Wspomnienie o tym aktorze i reżyserze związanym z Teatrem Polskiego Radia dostępne jest w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.
Studio festiwalowe prowadzili Bogumiła Prządka i Bartosz Panek.