Skończona saga Sandora Maraiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 09:30
W Polsce ukazał się właśnie ostatni tom cyklu "Dzieło Garrenów", zatytułowany "Maruderzy". W "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy z Teresą Worowską - tłumaczką literatury węgierskiej.
Sandor Marai. Fot. Wikipediadomena publiczna
Sandor Marai. Fot. Wikipedia/domena publicznaFoto: Wikipedia/domena publiczna

W ostatnim piątym tomie sagi Sándora Máraiego towarzyszymy Péterowi Garrenowi w jego podróży do Berlina, gdzie jesteśmy świadkami wielkiego wiecu Hitlera. Opis i analiza tego wydarzenia są czymś wyjątkowym w literaturze. Po wiecu Péter, uzyskawszy uprzednio specjalne pozwolenie, odwiedza przebywającego w areszcie domowym pisarza Bertena (jego pierwowzorem jest Tomasz Mann). Rozmowa między nimi to błyskotliwa analiza niemieckiego ducha, ale też niewesoła prognoza dla świata. Wreszcie pod koniec powieści wracamy z Péterem do miasta, które tymczasem opuścili obcy, spotykamy pozostałych członków rodu Garrenów, poznajemy ich losy i obserwujemy trudne wybory, jakich muszą dokonywać w drugiej połowie lat trzydziestych.

(materiały wydawnictwa Czytelnik)
>>Posłuchaj rozmowy o wcześniejszych tomach cyklu "Dzieło Garrenów"<<

Sam autor uważał "Dzieło Garrenów" za swoje najważniejsze dokonanie literackie. W audycji "Sezon na Dwójkę" fragmenty tego dzieła przeczyta Andrzej Ferenc.

Na rozmowę o powieści zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

17 grudnia (wtorek), godz. 18.00

/
Zobacz więcej na temat: literatura Węgry
Czytaj także

Węgier zafascynowany polską kulturą

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 10:26
Gyorgy Spiró uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich. W Polsce rozgłos zapewniła mu powieść "Iksowie", do której napisania zainspirował go epizod z historii polskiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec z parabolą. U Maraiego wdziera się historia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 09:00
Tłumaczka powieści Sandora Maraiego, Teresa Worowska przekonywała w Dwójce, że uważa "Znieważonych" za wyłom w jego cyklu "Dzieło Garrenów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Iksowie" - kontrowersyjna opowieść węgierskiego "polakożercy"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 10:15
Gdy w 1981 roku ukazała się ta książka, jej autora oskarżono w Polsce o szarganie naszych świętości narodowych. Odebrano mu stypendium i zabroniono przyjeżdżać... - Z powodu "Iksów" stracił w Polsce przyjaciół - mówił w Dwójce tłumacz Mieczysław Dobrowolny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na węgierskiej prowincji człowiek ma większe oczy"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 14:00
Węgry wydają się podzielone na Budapeszt i to, co poza granicami tego miasta, czyli prowincję. Ten stereotyp ciągnie się od czasów monarchii i trwa do dzisiaj.
rozwiń zwiń