Julian Tuwim. Wylękniony bluźnierca

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 23:00
Z autorem książki pod tym właśnie tytułem, Mariuszem Urbankiem porozmawiamy w 60. rocznicę śmierci poety.
Julian Tuwim
Julian TuwimFoto: Władysław Miernicki (Wikipedia/Narodowe Archiwum Cyfrowe) / domena publiczna

Z wojennej emigracji Julian Tuwim wrócił do Polski w 1946 roku. Szybko okrzyknięty został przez władzę "poetą państwowym". Pomimo uprzywilejowanej pozycji w tym okresie życia poeta stworzył niewiele wierszy, głównie okolicznościowe drobiazgi. Zajmował się natomiast pracą tłumacza oraz zbieraniem kuriozów literackich, które publikował w miesięczniku "Problemy”, a w okresie 1947–1950 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Nowego. Zmarł 27 grudnia 1953 roku w zakopiańaskim pensjonacie ZAiKS-u "Halama” na atak serca.

O okolicznościach śmierci poety oraz o jego biografii i twórczości po roku 1946 Dorota Gacek porozmawia z Mariusz Urbankiem w piątkowym "Notatniku Dwójki".

27 grudnia (piątek), godz. 15.00

Zobacz więcej na temat: Julian Tuwim literatura poezja
Czytaj także

Co łączyło Tuwima z Ordonką i Pawlikowską-Jasnorzewską?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 21:00
Dla pierwszej pisał - na ekskluzywnych zasadach - piosenki. Z drugą dzielił zamiłowanie do "książek magicznych". Wielowymiarowość twórczej aktywności autora "Lokomotywy" miała o wiele bardziej skomplikowane źródła, niż zwykło się przypuszczać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuwim przez całe życie bluźnił

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 20:00
– Bluźnił bogom, ludziom i poezji zastanej. Od Tuwima zaczęło się nowe w polskiej poezji. A jednocześnie całe życie towarzyszył mu strach – mówił w "Sezonie na Dwójkę" Mariusz Urbanek, autor książki "Tuwim - wylękniony bluźnierca". Dzisiaj przypada 119. rocznica urodzin wielkiego poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julian Tuwim: geniusz słowa, który kochał polszczyznę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 01:00
Mawiał, że gdyby kiedyś powstała katedra wiedzy nikomu nie potrzebnej, to on byłby najlepszą osobą do jej prowadzenia. Uwielbiał język polski i swoją twórczością wystawił mu najlepszy pomnik. W piątek, 27 grudnia przypada 60. rocznica śmierci poety.
rozwiń zwiń