Rocznica powstania wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 23:00
W piątkowym "Poranku Dwójki" przypominać będziemy wydarzenia sprzed 95 lat.
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan PaderewskiFoto: Herbert A. French/Wikipedia/domena publiczna

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku.

Obchody rozpoczęła 26 grudnia inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd do Poznania w 1918 roku stał się iskrą zapalną powstania. Wydarzenie na Dworcu Letnim rokrocznie przygotowuje Poznański Chór Nauczycieli noszący imię kompozytora i polityka. 27 grudnia uroczystości centralne odbywać się będą przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. W Farze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył będzie mszy świętej w intencji powstańców. Po południu na placu Wolności zaprezentowana zostanie inscenizacja powstańcza "Przysięgamy, że pamiętamy". Poznaniacy utworzą na płycie placu wielką, biało-czerwoną szachownicę. Ma to być nawiązanie do stulecia poznańskiego lotniska oraz rocznicy zdobycia go w styczniu 1919 roku przez powstańców.

Wydarzenia z tamtych lat przypomni po godzinie 8.35 nasz gość - historyk profesor Janusz Karwat, prodziekan Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Natomiast po 7.45 zaprosimy do Zakopanego. Od  28 grudnia w Galerii Władysława Hasiora będzie można obejrzeć zmodernizowaną wystawę stałą oraz niepokazywane dotychczas prace artysty we wnętrzach jego dawnego mieszkania. Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Opowie o tym Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego.

W audycji nie zabraknie też: "Słowa na dzień", kalendarium, informacji kulturalnych piosenki  z rekomendacją( w tym tygodniu wybiera Maja Komorowska ), przeglądu prasy i oczywiście cyklu "Płyta tygodnia". Tym razem będzie to specjalny prezent świąteczny - "Sto płyt pod choinkę" - od wydawnictw płytowych: Sony Music, Warner, Deutsche Gramophone, harmonia mundi, Polonia Records, DUX, CD Accord i od Polskiego Radia. Codziennie do wygrania cztery komplety po pięć albumów.
Na "Poranek Dwójki" zaprasza Paweł Sawicki.

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski. "Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 06:00
"Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty, lecz aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci" - mówił w 1919 roku w Warszawie Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Wielkopolskie - niezwykłe zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 06:00
W Poznaniu po drodze do Warszawy, mimo protestu władz niemieckich zatrzymuje się Ignacy Paderewski. Witają go przystrojone domy i tłumy na ulicach. Paderewski wygłasza przemówienie do rodaków, a ci w narodowościowym zrywie rozpoczynają powstanie. Wszystko to dzieje się 27 grudnia 1918.
rozwiń zwiń