Jan Karski - ikona Sprawiedliwego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 09:05
Dlaczego to właśnie Jan Karski stał się ikoną Sprawiedliwego i co z tego wynika dla współczesności? O tym porozmawiamy w czwartkowym "Sezonie na Dwójkę".
Jan Karski
Jan KarskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prawnik, dyplomata, historyk, emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu, który za swoją działalność został odznaczony polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Jan Karski od lat 80. znany jest szerokiej opinii publicznej jako osoba, która podjęła próbę powstrzymania Zagłady. W 1982 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a od 1985 można oglądać film "Shoah" Claude'a Lanzmanna z udziałem emisariusza.

I właśnie ten aspekt działalności Jana Karskiego - jako świadka Holocaustu - będzie nas interesował w "Sezonie na Dwójkę". Wspólnie z gośćmi zastanowimy się nad tym, jak to się stało, że właśnie Karski stał się ikoną Sprawiedliwego i co z tego wynika dla współczesności. Na ile pomocna była tu jego mocna tożsamość, zakorzeniona w religii katolickiej i gorącym patriotyzmie oraz chłodny, analityczny umysł, który odziera z politycznych i antropologicznych złudzeń?

Naszymi gośćmi będą prof. Andrzej Żbikowski, autor monografii poświęconej Janowi Karskiemu, Maciej Wierzyński, publicysta i autor kilkudziesięciu audycji z Janem Karskim, które pierwotnie zostały nadane w "Głosie Ameryki", dr Bartłomiej Krupa, literaturoznawca i historyk zajmujący się Holocaustem, Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które od 2010 r. prowadzi program "Jan Karski. Niedokończona misja", oraz Wojciech Białożyt, dyrektor Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, która współpracuje przy tym programie.

Zaprasza Michał Nowak.

16 stycznia (czwartek), godz. 18.00-19.00

Czytaj także

Życie Jana Karskiego zapisane w spojrzeniu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 09:00
- Ta książka to pierwsze światowe kompendium ikonograficzne dotyczące Jana Karskiego - o fotobiografii bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który usiłował poinformować świat o Holokauście, opowiadał w Dwójce jej autor Maciej Sadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Komorowski: Jan Karski to sumienie świata

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 20:23
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja o spuściźnie Jana Karskiego, polskiego emisariusza, który podczas II wojny światowej próbował poinformować świat o Holokauście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Sikorski: świat za mało wie o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 10:59
Gość "Sygnałów dnia" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski tłumaczył, że Jan Karski próbował poruszyć sumienia i spowodować przynajmniej dyplomatyczne reakcje sojuszniczych państwa zachodnich ws. zagłady Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spuścizna Jana Karskiego. Od imperatywu moralnego do normy prawa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 20:25
- Chcieliśmy, żeby o Janie Karskim mówili nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy. By nie ograniczyć tej uniwersalnej postaci, jego heroizmu, wyłącznie do skali polskiej - mówił w Jedynce Jacek Saryusz-Wolski, pomysłodawca i główny współorganizator konferencji i wystawy poświęconej Janowi Karskiemu w Brukseli.
rozwiń zwiń