Rzym (nie tylko) Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 22:30
Tuż przed premierą włoskiego filmu "Wielkie piękno" w reżyserii Paola Sorrentina w czwartkowym "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy o filmowych obrazach Wiecznego Miasta. Wśród gości: znakomity aktor, który opowie o swoich osobistych i zawodowych kontaktach z Włochami.
Jerzy Stuhr w studiu Dwójki
Jerzy Stuhr w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Kiedy przyjechałem do Rzymu, miałem 26 lat. Dość szybko i niepostrzeżenie wpadłem w wir życia tzw. wyższych sfer" – mówi Jep Gambardella, bohater filmu Paola Sorrentina pt. "Wielkie piękno". Niegdyś budzący nadzieję autor dobrze przyjętej książki - jednej jedynej - zapytany, dlaczego już nie pisze, odpowiada: "Zbyt często wychodziłem wieczorami".

Jep Gambardella i jego nocne wędrówki po Rzymie, jego frustracje, niespełnione ambicje przywodzą widzowi na myśl film Felliniego "Słodkie życie". Podobnie jak u tego drugiego w satyrycznym zwierciadle oglądamy życie zamożnej włoskiej klasy średniej, arystokracji, mediów - ich pozy, snobizmy, powierzchowność przeżyć i kontaktów.

Paolo Sorrentino należy niewątpliwie do najciekawszych włoskich reżyserów. Wejście na nasze ekrany jego filmu "Wielkie piękno" uznanego przez Europejską Akademię Filmową w roku ubiegłym za najlepszy film roku jest okazją do rozmowy nie tylko na temat filmu i jego twórcy, ale także do przypomnienia niektórych wcześniejszych filmów z Rzymem w roli głównej.

Gośćmi "Sezonu na Dwójkę" będą tłumaczka dr Anna Osmólska Mętrak, Andrzej Kołodyński oraz Jerzy Stuhr, który opowie nie tylko o swojej fascynacji Wiecznym Miastem, lecz także o swoich osobistych i zawodowych kontaktach z Włochami.

Na audycję zaprasza Anna Fuksiewicz.

6 lutego (czwartek), godz. 18.00-19.00

mc/jp

Zobacz więcej na temat: FILM kino Rzym Włochy
Czytaj także

"Wtedy poczułem, że ludzie mnie lubią"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 18:59
- Warto było dla nich pracować. Ile ja dostawałem listów, maili, porad.... Tysiące ludzi modliło się za mnie. Dali mi potworny zastrzyk siły - opowiada o zwycięskiej walce z ciężką chorobą Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobaczyć Felliniego i umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 09:41
- W książce "1001 filmów, które powinieneś zobaczyć przed śmiercią" jest 7 filmów Felliniego. To prawdziwy rekord - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński. Dziś mija 20. rocznica śmierci genialnego włoskiego reżysera
rozwiń zwiń
Czytaj także

Clint Eastwood stał się gwiazdą dzięki... plagiatowi Kurosawy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 16:00
Mowa o filmie "Za garść dolarów", czyli westernowym debiucie Sergio Leone, który niepokojąco przypomina "Straż przyboczną". W 1964 roku Akiro Kurosawa wygrał sprawę sądową. Nikt nie spodziewał się, że młody włoski "plagiator" trafi wkrótce do filmowego panteonu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa to nie jest miasto materii, tylko ducha i słów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 15:00
Tą tytułową sentencją zaczerpniętą z książki Marty Zielińskiej "Warszawa. Dziwne miasto" kierował się Marek Kochan przygotowując antologię "Mówi Warszawa". Był on gościem "Ćwiczeń z myślenia", w których zastanawialiśmy się, jak współcześni pisarze postrzegają stolicę.
rozwiń zwiń